Jak znaleźć w sobie motywację do działania i realizacji swoich pomysłów?

Każdy z nas podejmuje w życiu wiele decyzji. Czasem słusznych ze swoją wizją, czasem nie. Jeżeli jesteśmy w stanie zaryzykować, wierząc we własne możliwości, jesteśmy w stanie podjąć nawet najtrudniejsze wyzwania i wyjść z nich zwycięsko. Często dodatkowo, pociągamy za sobą innych, zarażając ich swoim entuzjazmem, gorliwością czy zapałem.

Jak znaleźć w sobie motywację do działania i realizacji swoich pomysłów?

Nawet gdy wcześniej, zdarzyło Ci się ponieść porażkę, pamiętaj, że możesz nauczyć się z tego wychodzić i podnosić na nowo. Ważne, by wciąż wierzyć w swoje możliwości oraz podjąć kolejne wyzwania i ryzyko. Niestety często, nie działamy, ponieważ, naszymi działaniami kieruje lęk. Najczęściej, kiedy mamy za sobą jakąś nieudaną próbę. Dobrze patrzeć na to z perspektywy lekcji i wyzwania. W obecnej, sytuacji gospodarczej, tak wielu możliwości oraz bodźców, potrzebujemy być bardziej zmotywowany. Najważniejszą kwestią jest uwierzenie w siebie, a lęk przed porażką, stratą, czy czymś niemożliwym, trzeba odsunąć na dalszy plan.



 

Skąd bierze się, brak wiary w siebie czy swój pomysł?

Podejmując wyzwania dnia codziennego, balansujemy między tymi różnymi stanami. U podstaw naszego zachowania leżą: cechy charakteru, wychowanie oraz inne czynniki, które wpłynęły na nasz rozwój, a także doświadczenie, nasze otoczenie, najbliżsi przyjaciele czy znajomi. Wszystko to kształtuje nasz charakter oraz sposób reagowania na trudności i wyzwania, a także przede wszystkim podejmowanie ich. Co ciekawe, w psychologi, nie ma takiego pojęcia jak motywacja. Jest natomiast proces motywacyjny. Motywacji nie można zdobyć na jednym kursie całodniowym. To raczej składowa wielu elementów, Czy wiesz. co jest powodem kiedy szybko tracimy motywacje i zapał do czegoś? Jednym z powodów może być sztucznie wytworzona potrzeba, która nie jest zbieżna z tym co dla nas faktycznie jest istotne.

Na początku zależy zacząć od analizy problemu. Dlaczego nie mam motywacji do tego by…(wstaw coś swojego). Przykładów może być wiele, zmiana pracy, stylu życia, skończenia zadania.

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Co sprawa, że tego chcesz?
  • Kto lub co sprawiło, że o tym myślisz?
  • Jak będziesz się czuć kiedy to zrobisz/skończysz?
  • Czy naprawdę tego chcesz?

Dodatkowo, poniżej przedstawiam Ci 9 sposobów na motywację, przy okazji na analizę i sprawdzenie, czy naprawdę tego chcesz/potrzebujesz.

„Jeśli myślisz, że nie możesz nic zmienić, zmień myślenie.”

1. WYZNACZ SOBIE CEL

To absolutna podstawa, ponieważ wyznaczanie celów nastawia Twój umysł na ich osiągnięcie. Zanim zaczniesz coś robić, dokładnie zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. O wiele łatwiej pobudzić motywację, gdy wiesz, jaki ma być efekt końcowy, Twojego działania. Jakie cele wyznaczać? Niech będą one ambitne, im większy cel, tym większe pobudzenie dla Twojego umysłu, ale muszą być też realne i mierzalne! Nie możesz ustalić sobie celu, że za miesiąc przebiegniesz maraton, jeśli obecnie nie jesteś w stanie przebiec 2 km. Jeśli Twoje cele wydają Ci się za duże – nie zmieniaj ich, tylko podziel je w czasie na etapy.

2. WIZUALIZUJ OSIĄGNIĘTY JUŻ CEL

Codziennie, znajdź minimum 5 minut na wizualizację efektu swojej pracy i celu. Jakiekolwiek zadanie masz zaplanowane, pomyśl, jak to będzie, gdy już to zrobisz!

Jak będziesz wyglądać? Jak się będziesz czuć? Niech to będą pozytywne obrazy.

Zobacz efekty Twojej pracy, w jak najlepszym świetle, poczuj ogrom wiedzy, którą zdobyłaś. Pomyśl, co teraz, gdy już masz to z głowy? Poczuj całą sobą przyjemność płynącą z dobrze wykonanego zadania. Ciesz się z tego, co sobie wizualizujesz. Wykonuj to ćwiczenie przynajmniej raz dziennie, przez kilka minut. Jest to jedne z silniejszych narzędzi do osiągnięcia prawdziwej motywacji.

3. WYPISZ KORZYŚCI

Weź kartkę, długopis, i zacznij wypisywać wszystkie korzyści, jakie przychodzą Ci do głowy w związku z osiągnięciem danego celu. Wypisz ich wiele, ile tylko możesz, od drobnych, po większe np. więcej wolnego czasu, radość kogoś bliskiego, otrzymanie większego wynagrodzenia lub bonusu, nauczenie się czegoś nowego. Co ciekawe, nie wszystkie muszą być silnie uargumentowane i logiczne. Pamiętaj, że sa Twoje, nikt nie musi ich czytać i o nich widzieć! Gdy już stworzysz taką listę, zupełnie inaczej będziesz podchodzić do zaplanowanego zadania.

4. PLANUJ CEL W CZASIE

Dokładnie zaplanuj to, co masz do zrobienia, krok po kroku. Świadomość tego, jak ma wyglądać efekt, nie zawsze wystarczy. Planowanie pozwala na ujrzenie również całego procesu, nie tylko efektu. Każde skomplikowane zadanie jest złożone z najprostszych elementów. Dlatego, gdy dokładnie wypiszesz sobie poszczególne kroki, które doprowadzą Cię do osiągnięcia danego celu, łatwiej będzie Ci zabrać się za poszczególne elementy procesu. Całość nie będzie się już wydawać taka trudna, bo będzie składać się z prostych czynności. To pozwoli Ci również śledzić Twój postęp. Wiedza, w którym jesteś miejscu i jak daleko Ci do osiągnięcia celu, rozbudzi motywację i poprawi Twoją efektywność.

5. WYKORZYSTAJ METODĘ 2 MINUT

To świetna metoda, na zadania, na które nie masz ochoty. Po prostu zdecyduj się na zrobienie tego, tylko przez 2 minuty. Przyznaj, że 2 minuty to bardzo krótko, prawda? Taka perspektywa znacznie ułatwi Ci zabranie się do tego zadania, a co więcej – często okaże się, że gdy już będziesz robić coś przez te 2 minuty, nie skończysz po tym czasie, ale będziesz robić to znacznie dłużej. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ w tym czasie postawisz najtrudniejszy, bo pierwszy krok, a dzięki temu motywacja może nie stanowić dla Ciebie dłużej problemu.

6. POŁĄCZ CELE ZE SWOIMI WARTOŚCIAMI

Zastanów się, jakie są Twoje wartości. Wypisz minimum 7 z nich. Może to być: zdrowie, rodzina, miłość, wykształcenie, wolność, podróże, dobra zabawa. Sprawdź, czy Twój cel jest zgodny z Twoimi wartościami? Możesz zrobić to poprzez zadawanie sobie pytań „co mi to da?”. Co Ci da nauka tego języka? Zdasz egzamin. Co Ci da zdanie egzaminu? Nie będziesz miał poprawki. Co Ci to da? Będziesz miał więcej wolnego czasu. Co Ci da wolny czas? Będziesz mógł spędzać czas z przyjaciółmi albo gdzieś wyjechać, co oznacza dobrą zabawę itd.

„W życiu nie chodzi o czekanie aż burza minie. Trzeba nauczyc się tańczyc w deszczu”

7. BĄDŹ POZYTYWNIE NASTAWIONA

Zwracaj uwagę na swoje myśli. Obserwuj je cały czas, zwłaszcza gdy myślisz o czekającym Cię zadaniu, którego nie lubisz. Gdy okaże się, że myśli są negatywne, zamień je na pozytywne. Skończ z wszelkimi „nie uda mi się”, „to jest trudne”, „nie dam rady”. Gdy to sobie mówisz, masz rację. Nastawiasz swój umysł na porażkę, a w efekcie Twoja wydajność znacznie spada, i rzeczywiście nic Ci się nie udaje. To jak samospełniająca się przepowiednia. Gdy myślisz, że dasz radę, że to będzie łatwe, że wszystko wyjdzie, również masz rację. Nastawiając swój umysł na sukces, pobudzasz go do działania. Twoja efektywność znacznie wzrasta. Wyrób sobie nawyk pozytywnego myślenia. Masz ogromne możliwości i uwierz w to, a będziesz działać dużo lepiej. Co więcej, perspektywa sukcesu natychmiast pobudzi Twoją motywację

8. SŁUCHAJ MOTYWUJĄCYCH SŁÓW

Zdarzyło Ci się kiedyś coś takiego, że słuchając jakiejś piosenki, ona wywołała w Tobie określony stan emocjonalny? Jest to zjawisko warunkowania emocjonalnego, zwanego inaczej kotwicą. Są bodźce, które wywołują u nas określone stany emocjonalne. Jak to możesz wykorzystać? Dzięki wszystkim sposobom, które właśnie czytasz, możesz wywołać silne uczucie motywacji. W momencie, gdy osiągniesz już ten stan, i wystarczająco mocno go zintensyfikujesz, włącz jakąś piosenkę- najlepiej wesołą i energiczną. Wybierz taką, której wcześniej nie słuchałaś. I podczas gdy ona będzie sobie lecieć, Ty upajaj się swoim silnym stanem motywacji. Twój mózg połączy ten stan z bodźcem zewnętrznym, którym jest piosenka, i gdy następnym razem jej będziesz słuchać, stan motywacji znów się pojawi. Podobnie może być z podcastem czy wywiadem.

„Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego , że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.”

9. NAGRADZAJ SIĘ

Stara, dobra metoda! Pomyśl, jak możesz się nagrodzić za osiągnięcie celu. Co zrobisz gdy uda Ci się wykonać zadanie dobrze? Zjesz coś słodkiego? Pójdziesz do kina? Pozwolisz sobie na godzinę relaksu? Wybór należy do Ciebie, a warto się nad tym zastanowić, bo przestawia to Twoje myślenie z trudu zadania na przyjemność nagrody. Spróbuj wszystkiego i zobacz, co działa dla Ciebie najlepiej. Być może któryś z tych sposobów tak Ci się spodoba, że będziesz go praktykować już zawsze przed wykonywaniem przeróżnych zadań. Jeśli już teraz zabierzesz się za praktykowanie wszystkiego, co tu przeczytałaś, motywacja będzie Ci towarzyszyć zawsze, gdy tego potrzebujesz.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *