Jak ubrać się na narty?

Krzątanina, stres, szukanie rzeczy. Zamiast cieszyć się ze zbliżającej podróży, latamy po całym domu dopychając nasz bagaż. Żeby tylko niczego nie zapomnieć, żeby tylko niczego nie zapomnieć – powtarzamy jak mantrę, doprowadzając poziom kortyzolu do szaleńczych wysokości. A jeszcze nawet nie założyliśmy nart! Nie tak powinien wyglądać wyjazd na urlop. W dzisiejszym wpisie pokaże Wam jak ubrać się i co zabrać na narty/snowboard, aby móc się w spokoju cieszyć się urokami gór i odpoczynkiem.
Jako zapalony narciarz, postanowiłem zebrać wszystkie swoje doświadczenia do 1 wpisu w celu ułatwienia podroży czytelnikom. Wyjazd w góry, nieważne czy to narty samolotem, czy dojazd własny, rządzą się zupełnie innymi prawami niż urlop w egzotyce. Wiele początkujących osób z przerażeniem patrzy na minusowe liczby pojawiające się na termometrze. Pamiętajmy, nie ma złej pogody – są tylko źle dobrane ubrania. Ten wpis jest właśnie dla początkujących osób rozpoczynających swoją przygodę z zimowymi sportami.

Narty

O sprzęcie narciarskim napiszę tylko kilka słów. Często początkujące osoby nie decydują się na zakup całego sprzętu ze względu na wysoką cenę. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ najczęściej każdy stok narciarski posiada wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeśli jednak planujecie zakupić własny sprzęt, to koniecznie przekażcie sprzedawcy wszystkie ważne informacje. Przy wyborze nart bardzo ważną informacją jest waga i wysokość. Długość nart zależna jest od poziomu zaawansowania. Długie narty umożliwiają szybszą jazdę, lecz są trudniejsze w sterowaniu. Krótsze narty idealnie nadają się dla osób początkujących. Na jakość zjazdu ma również wpływ konstrukcja nart. To wszystko przekaże Wam sprzedawca. Do nart zawsze należy dodać kije narciarskie.



 

Buty

Podobnie jak wyżej. Buty różnią się konstrukcją, użytymi materiałami i technologią. Jako radę dodam, że w butach narciarskich również się chodzi. Tak, czy to przejście do stoku, podejście pod górę, wizyta w karczmie. Czasem ta odległość ma znaczenie. Wiele butów oferuje możliwość przełączenia uchwytu z trybu narciarskiego na chód. O wszystko pytajcie sprzedawców.

Kask

Nieważne czy jesteś początkującym, czy narty to Twoje drugie nogi. Moim zdaniem – kask jest obowiązkowy. Sam jako doświadczony narciarz za każdym razem zakładam kask. Głowa to najważniejsza część ciała na nartach. Upadek na stoku narciarskim to nie upadek w pierzynkę. Uwierzcie mi, ziemia jest bardzo twarda. Dzisiejsze kaski są bardzo lekkie i dodatkowo zapewniają ochronę przed wiatrem i zimnem. Osobiście dla dzieci polecam kaski kolorowe, dzięki czemu będą widoczne z daleka.

Kominiarka termo aktywna

Doskonała rzecz pod kask. Kominiarka nie dość, że chroni głowę i szyję od ew. zimna i wiatru, to idealnie nadaje się pod kask dzięki czemu dobrze się układa. W takiej kominiarce nie będzie nam zimno, bo emocje związane ze zjazdem podniosą nasz poziom adrenaliny, a dodatkowo sprawi, że się nie zgrzejemy.

Czapka

Jeśli zapakowaliście grubą czapkę, bo myślicie, że na stoku Wam się przyda to jesteście w błędzie. Po 1 taka czapka nie zmieści się pod kaskiem, a po drugie narty to sport i ciało wytwarza też ciepło. Cienką czapkę warto zapakować do plecaka, kiedy to w czasie odpoczynku będziecie relaksować się pod karczmą.

Rękawice

W rękach trzymamy kije lub pomagamy sobie wstać, jeśli jesteśmy snowboardzistami. Dlatego tez koniecznie trzeba mieć rękawice wykonane z ortalionu. Taki materiał nie przepuszcza wody, grzeje i chroni przed wiatrem. Dodatkowo jest bardziej odporny niż wykonane z bawełny rękawiczki. Kolejną zaletą takich rękawic jest ich długość zachodząca na naszą kurtkę i tym samym zabezpieczająca przed dostaniem się do środka śniegu.

Kurtka narciarska

Kurtka narciarska, kurtka narciarska i jeszcze raz kurtka narciarska. Nie żadne płaszcze, parki, skóry czy letnie kurteczki. Kurtka narciarska to inwestycja na długie lata. Sam w swojej kurtce przejeździłem (i przechodziłem) 6 lat. Kurtki narciarskie są wykonane z wytrzymałych i lekkich materiałów, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Posiadają też liczne kieszenie i odpowiednią długość, dzięki której wygodnie nam się jeździ na nartach. Zjazd na nartach ma być przyjemnością, a nie męką.

Narciarskie spodnie

Zaraz obok kurtki ważna rzecz. Wielokrotnie zdarzy nam się upadek czy będziemy siadać na mokrych siedzeniach lub śniegu. Narciarskie spodnie ochronią nas przed wilgocią, a także zabezpieczą podczas upadku.

Odzież termo aktywna

Na wstępie powiem, że pod spodnie i kurtkę narciarską nie zakładamy żadnych golfów czy dresów. Tutaj potrzebne jest coś lekkiego, ale zapewniające idealną temperaturę ciała. Tutaj z pomocą przychodzi nam z pomocą odzież termo aktywna. W takiej odzieży nie zgrzejemy się i nie utrudni nam ona ruchów. Sam osobiście na odzież termo aktywną zakładam tylko kurtkę i spodnie narciarskie. Gorąco polecam.

Skarpety narciarskie

Skarpety narciarskie cechują się wytrzymałością i odpowiednią długością. Najczęściej są dłuższe niż but narciarski i zapewnia wygodę razem z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz. Takie rozwiązanie powoduje, że nie grzeją nam się stopy i nie musimy co zjazd zdejmować butów.

Gogle/okulary sportowe

Tutaj już kwestia gustu. Osobiście jestem zwolennikiem gogli narciarskich. Są one większe i idealnie wpasowują się w kask. Dodatkowo chronią przed śniegiem i wiatrem, a podczas szybkiego zjazdu bywa on uciążliwy. Z kolei okulary narciarskie są lżejsze i chronią przed promieniami słonecznymi, które to oślepiają odbiją się od białego śniegu. Warto wspomnieć, że możemy połączyć jedno z drugim i kupić gogle z filtrami UV.

Plecak

Przydatna rzecz podczas długiej zabawy na stoku narciarskim. Szczególnie przydatny, gdy wybieramy się na lodowiec. Najlepiej zabrać plecak do wielkości ok. 25 litrów. Dobrze, gdyby miał pas piersiowy, dzięki czemu będzie dobrze trzymał się ciała i nie zarzucał na zakrętach. Do plecaka warto włożyć:

  • czapkę,
  • niewielki termos z ciepłym napojem
  • 2-3 batony energetyczne (narciarstwo bywa męczące)
  • dodatkowy lekki polar na gorszą pogodę
  • bawełniane rękawiczki
  • krem do opalania
  • kłódka na narty
  • ew. apteczka

Wełna merino- idealna dla zmarzluchów!

Jak sama nazwa wskazuje wełna merino to materiał pozyskiwany od owiec z rasy merynosów. Ich wełna ma właściwości, których nie znajdziesz w innych rodzajach wełny, dlatego że te zwierzęta przystosowane są do życia w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jest bardzo gęsta, ma cienkie włókna, pochłania wilgoć i jest niezwykle elastyczna. Te wszystkie właściwości sprawiają, że zapewnia skuteczną ochronę przed mrozem, a ubrania są rozciągliwe i wygodne.

Gdzie kupić ubrania z wełny merino?

Na narty warto zaopatrzyć się w legginsy, koszulkę, sweter a nawet skarpetki z wełny merino. W sieciówkach można znaleźć czasami serie produktów z tego materiału. Nie warto jednak przepłacać! Spróbuj poszukać ubrań w lumpeksach. Nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze to zrobisz dobry uczynek dla ekologii.

Myślę, że to cała listą z poradami jak ubrać się na narty. Każdy oczywiście ma własne przyzwyczajenia i doświadczenie. Warto jednak zastosować powyższe rady jako wskazówki. Na koniec napiszę kilka dobrych praktyk, które dobrze stosować podczas zjazdu.

  1. Nie jesteś sam/sama na stoku. Razem z nami zjeżdżają inni narciarze i snowboardziści. Uważamy na początkujących i małe dzieci. Nie siadamy na środku stoku i uważamy na osoby jadące przed nami.
  2. Na stoku pogoda bywa zmienna. Raz jest nam gorąco, a drugi raz podczas siedzenia na krzesełkach – zimno. Warto zabrać ze sobą dodatkowy lekki polar jako ochronę.
  3. Nakładamy krem z filtrem na twarz. Może to brzmi śmiesznie, ale słońce na stoku bywa niebezpieczne. W słoneczne dni mimo zimna również się opalamy, a dodatkowo takie słońce odbija się od białego śniegu zwiększając swoją siłę. Warto posmarować twarz kremem z filtrem 30 i chronić wzrok okularami lub goglami przeciwsłonecznymi.
  4. Nie jeździmy po alkoholu. Narty/snowboard i alkohol to zabójcze połączenie. Możemy spowodować bardzo poważny w skutkach wypadek – nawet i śmiertelny. Pamiętajmy, że na stoku narciarskim są również policjanci, którzy mogą przeprowadzić kontrolę alkomatem.
  5. Przezorny zawsze ubezpieczony. Podczas przerwy ustawiamy sprzęt tak, aby nikomu nie przeszkadzał, szczególnie zjeżdżającym. Sprzęt ustawiamy na specjalnych stojakach, które mieszczą się przy karczmie lub w środku. Zawsze ustawiajmy sprzęt przy innych nartach. Warto nasze narty lub deskę snowboardową zabezpieczyć specjalną kłódką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *