Jak radzić sobie w razie wypadku czy kolizji?

Życie bywa przewrotne, jazda samochodem to czysta przyjemność lecz niestety zdarzają się również przykre doświadczenia. Jednym z nich są kolizję i wypadki. Wiesz jak się zachować w takiej sytuacji?

Obejrzyj materiał wideo:

Zacznijmy od rozróżnienia czym jest kolizja a czym wypadek?

Mówiąc najprościej jak się da, wypadek to zdarzenie drogowe, którego konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu uczestnika.
Kolizja to zdarzenie znacznie mniej tragiczne w skutkach, są to wszelkiego rodzaju stłuczki drogowe.

Wiele osób jednak nie wie, jak radzić sobie gdy dochodzi do takiego zdarzenia, a pamiętajmy, że brak wiedzy przeobraża się najczęściej w strach i panikę, co w tej sytuacji może zadziałać na naszą niekorzyść.

Podczas wypadku, priorytetem jest wezwanie odpowiednich służb i zadbanie o bezpieczeństwo swoje i uczestników. Na przebieg sprawy mamy wtedy mniejszy wpływ.
W przypadku kolizji mamy zawsze dwa rozwiązania. Pierwszym jest wezwanie Policji kiedy to nie mamy pewności czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym. Pamiętajmy jednak, że wzywając Policję musimy uzbroić się w cierpliwość ponieważ brak rannych powoduje, że nie jest ono obsługiwane w pierwszej kolejności. Dodatkowo należy mieć świadomość, że sprawca wskazany przez policję na pewno otrzyma mandat, a możliwe, że również i poszkodowany. Dlatego też warto pójść z uczestnikiem na ugodę i spisać oświadczenie.
Oświadczenie sprawcy kolizji to spisanie szczegółów zdarzenia oraz danych osobowych sprawcy i poszkodowanego. Jak szybko dostaniemy odszkodowanie i czy w ogóle je otrzymamy zależy od tego jak dobrze spiszemy takie oświadczenie.

W internecie dostępna jest duża ilość gotowych formularzy oświadczenia (pokazuję je) lecz są one chaotyczne, nieczytelne i posiadaj mnóstwo zbędnych kolumn większość nie została również zaktualizowana po wprowadzaniu RODO, które weszło w życie 25 maja 2018. W opisie filmu możesz pobrać bezpłatnie proste oświadczenie sporządzony razem ze specjalistą od ubezpieczeń dbające o RODO.

Możesz się zastanawiać po co w ogóle takie oświadczenie. Ilu z nas – kierowców wozi w samochodzie, dwie czyste kartki i długopis. Sama byłam świadkiem gdy uczestnicy kolizji go oświadczanie było spisywane na chusteczce.
Gotowe oświadczenie w Twoim aucie oszczędza czas a czas to pieniądz a także zmniejszy stres i pozwoli nam zapisać wszystkie potrzebne informacje. Taka kartka może uchronić cie również przed tzw. regresem ubezpieczeniowym.

„Regres ubezpieczeniowy to roszczenie zwrotne przysługujące zakładowi ubezpieczeń. W określonych przypadkach, po dokonaniu wypłaty za szkodę, może dochodzić zwrotu środków np. od osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie szkody. Przykład: zwrot wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC dochodzony od kierowcy, który wyrządził szkodę kierując pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu.”

przeczytaj również: Czy warto zbierać punkty na stacjach paliw?

Jak twierdzi specjalista od ubezpieczeń. Dzięki dobrze sporządzonemu oświadczeniu proces likwidacji szkody przebiega sprawnie co zaoszczędza nam czasu na wyjaśnianiu okoliczności zdarzenia, ustaleniu danych kierującego pojazdem czy wydawało bym się oczywistym zgłoszeniu szkody u odpowiedniego Ubezpieczyciela. Jak wielu kierowców jeździ z nieaktualny oświadczeniem dot. aktualnej polisy? Warto zasięgnąć wtedy do ogólnodostępnej bazy UFG o której opowiadałam w odcinku „Kontrola drogowa – co robić?” warto mieć takie oświadczenie zawsze ze sobą ponieważ:

„Coraz częściej Klienci mają sytuacje że ktoś porysował ich auto i zbiegł z miejsca wypadku, sprawca tłumaczy się że się spieszył. Warto w takiej sytuacji mieć oświadczenie i zostawić je za wycieraczką ponieważ coraz więcej wokół nas kamer a kiedy poszkodowany zgłosi taką sprawę i nas odnajdzie i tak musimy dokonać zwrotu wypłaconego odszkodowania do swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego a dodatkowo dostajemy zwyżkę pkt co wpływa później na cenę ubezpieczenia i jesteśmy podwójnie stratni.”

Jak głosi przysłowie: „przezorny zawsze ubezpieczony” dlatego, warto być przygotowanym na taką sytuację.

Pobierz oświadczenie sprawcy wypadku

Wydrukuj oświadczenia dla siebie i dla swoich bliskich.

——————————————————————-

Uważasz, że materiał jest pomocy?

Podaj go dalej!

Wybierz ze mną temat kolejnego –> www.patrycjastory.pl/kobiecastronajazdy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *