Przygotowywanie lunchboxa stało się nieodłącznym elementem życia wielu osób prowadzących aktywny tryb życia, pracujących poza domem lub dbających o zdrowe nawyki żywieniowe. Właściwie skomponowany lunchbox pozwala na kontrolę tego, co jemy oraz może przynieść spore oszczędności. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przygotować smaczny i zbilansowany lunchbox.
Jak przygotować lunchbox?
1. Wybór odpowiedniego pojemnika
Zanim zaczniemy komponować nasz posiłek, ważne jest, aby wybrać odpowiedni pojemnik. Powinien być szczelny, aby zawartość się nie wylała, oraz podzielony na przegródki, które pozwolą oddzielić od siebie różne składniki. Dobrej jakości lunchbox z pewnością posłuży nam przez dłuższy czas.
2. Planowanie z wyprzedzeniem
Najlepiej jest przygotować lunchbox wieczorem, aby rano nie spieszyć się i mieć pewność, że nie zapomnimy o niczym ważnym. Warto też raz w tygodniu zaplanować, co będziemy jedli na kolejne dni, by uniknąć monotonii.
3. Bazowy składnik – źródło białka
Każdy lunchbox powinien zawierać źródło białka. Mogą to być na przykład chude mięso (kurczak, indyk), ryby (łosoś, tuńczyk), jaja, tofu, czy rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola, soczewica).
4. Dodaj warzywa
Warzywa dostarczają cennych witamin i minerałów. W lunchboxie mogą się znaleźć na przykład pokrojone w słupki warzywa (papryka, ogórek, marchewka) do chrupania, sałatki warzywne czy gotowane warzywa.
5. Uzupełnienie węglowodanami
Dla pełni energetycznej wartości naszego lunchboxa warto dodać porcję węglowodanów. Mogą to być pełnoziarniste produkty zbożowe (np. ryż, makaron, kasze), pieczywo czy bataty.
6. Dodatek tłuszczu
Dobre tłuszcze są niezbędne dla naszego organizmu. W lunchboxie znajdzie się miejsce na awokado, oliwę z oliwek, pestki czy orzechy.
7. Deser lub przekąska
Jeśli masz ochotę na coś słodkiego po głównym posiłku, dodaj do lunchboxa zdrowsze wersje deserów, takie jak ciasto na bazie orzechów i daktyli, kawałek gorzkiej czekolady czy owoc.
8. Urozmaicenie smaków
Aby lunchbox nie był nijaki, warto pomyśleć o dodatkach w postaci sosów, dipów, przypraw czy ziół. Można przygotować domowy sos na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem ziół i przypraw lub dodać hummus czy guacamole.
9. Płyny
Pamiętaj, żeby do lunchboxa dołączyć butelkę wody, niesłodzonej herbaty lub domowej lemoniady. Nawodnienie jest równie ważne jak zbilansowany posiłek.
Przygotowywanie lunchboxa to nie tylko sposób na zdrowsze posiłki poza domem, ale także na oszczędność i pewność, co do składników naszego jedzenia. Planując z wyprzedzeniem i dbając o różnorodność, możemy cieszyć się smacznym i zbilansowanym jedzeniem każdego dnia.
Podróżnik. Uwielbiam zwiedzać nowe kraje i smakować lokalnego jedzenia. Najbardziej kocham egzotykę i orientalne klimaty. Tworzę treści wideo i również piszę bloga na PatrycjaStory.