Kilka razy już poczyniłam taki wpis, ale dzisiaj będzie o analizie kilku rozwiązań, obiecałam to na moim Instagramie.
Wszystko zaczęło się od tego, że przez 4 miesiące miałam swój sklep z odzieżą używaną. Zamknęłam go we wrześniu 2012, powody opisałam oraz nagrałam w tym materiale:
Zamykając sklep zostawiłam sobie około 1000 sztuk odzieży przebranej, którą moi pracownicy wcześniej wystawiali w czasie pracy w sklepie, na vinted. Szkoda było mi tej pracy i czasu, która została już wykonana. Zostawiłam te ubrania, były wystawione i gotowe na sprzedaż, tylko do spakowania po sprzedaży, a tak mi się przynajmniej wydawało…
Sprzedaż na vinted, kiedyś był podobny portal szafa.pl z którym wiele razy organizowałam nawet wymiany ubrań w Warszawie, czy ktoś to jeszcze pamięta?
Portal vinted działa na podobnej zasadzie, zakładamy konto, wstawiamy ubrania i…czekamy na sprzedaż. Po tym jak ktoś kupi u nas daną rzecz, otrzymujemy etykietę do wysyłki, pakujemy ją i wysyłamy. Po kilku dniach, kiedy paczka dotrze do kupującego, otrzymujemy środki na nasze konto vinted, które możemy wypłacić- jeśli zbierze się min. 100 zł lub wykorzystać na zakupy na portalu.
Oczywiście życie nie wygląda tak pięknie. Sprzedaż na vinted, to praktycznie 1/5 etatu 😉 przynajmniej przy takiej ilości ubrań, jaką miałam ja. Kupujący zadają pytania o wymiary rzeczy, materiał, skład, proszą o więcej zdjęć i to zajmuje masę czasu! Ja dałam sobie 1 miesiąc na sprzedaż części rzeczy i powiem szczerze, że sporo jej zeszło. Przetestowałam też inne sposoby na sprzedaż, o których mówię w tym artykule oraz wideo.
Co robić, aby sprzedaż na Vinted lepiej szła?
- wstawiaj rzeczy regularnie, czytałam, że dziewczyny nawet kasują rzeczy, które długo im leżą i dodają je na nowo – sprawdziłam działa! Podobnie jest na olx z resztą;
- dodawaj ciekawe, estetycznie zdjęcia + opis nawet na zdjęciu, ponieważ w wyszukiwarce vinted nie zawsze widać rozmiar czy markę;
- umieszczaj kilka zdjęć, a nie tylko jedno, wiele osób pyta o zdjęcie z tyłu, z boku itp, wiec robiąc jedną fotkę danej rzeczy, warto zrobić już 2-3 i umieścić podczas dodawania produktu na samym początku, unikniemy później straty czasu na te czynności
- włącz zniżki za zestawy;
- promuj/podbijaj produkty, ale tylko w połączeniu z… mówię o tym w wideo!
Vinted to nie wszystko!? Gdzie jeszcze sprzedawać ubrania?
Bazar Miejski
Jak wspominałam, korzystałam z kilku rozwiązań sprzedaży ubrań, kolejnym z nich była sprzedaż w komisie o nazwie Bazar Miejski, który ma chyba nawet 4 punkty w Warszawie. Pokusiłam się o wykupienie tam półki, zainteresował mnie ten system i zrobiłam to jeszcze kiedy otwierałam sklep, chciałam ją wprowadzić u siebie, ale później był problem z tym punktem przez pandemię i w końcu ostatecznie skorzystałam z tego jakoś we wrześniu. Wykupiłam średni regał (na około 30 wieszaków) na 2 tygodnie. Koszt 69 zł + musiałam dojechać do Warszawy oraz rozwiesić te ubrania (ok. 30 min), a także po 2 tygodniach przyjechać ponownie, zdjąć i sprawdzić ubrania (ok. 30 min). Ile rzeczy się sprzedało? Opowiadam w filmie.
Grupy na Facebooku
Sprzedaż na grupach tematycznych na Facebooku, np. „Plus Size” albo „Szukam vintage” jeśli masz takie ubrania, wyjątkowe pod jakimś kątem warto poszukać takich grup i docelowych odbiorców. Wiem też, że są grupy marek jak: Nusa Store, czy produkty MamaGinekolog a także DeeZee, gdzie można poszukać, wymienić, ale i sprzedać rzeczy, tych firm wśród ich fanek.
Spotkałam się też z opcją usługi sprzedawania czyichś ubrań za % od wystawienia. Dziewczyny zajmują się tym powiedziałabym zawodowo, mają obcykane jak robić zdjęcia i sprawnie wystawiać rzeczy, mają większe konta na IG czy Vinted, a także wystawiają się na targach czy eventach, wiec odbiorcy znajdują się szybko a my mamy „czysty zysk” 😉
Portal Olx
Olx wystawiałam rzeczy jako zestawy i często ktoś prosił o zakup pojedynczych rzeczy, wiec szybko wystawiałam tą rzecz jako osobne ogłoszenie
Minusem OLX są opłaty za wystawienie (na Vinted opłaty ponosi kupujący), pewna ilość jest za darmo, ale szybko kończą się i trzeba płacić za wystawienie. Kolejnym opcja potwierdzenia zakupu, przez którą za kilka zakupów przegapiła, bo nie zauważyłam tej opcji. W dodatku na wysyłkę jest tylko 3 dni, po tym etykieta wygasa, dla porównania na Vinted jest chyba około 2 tygodnie na wysyłkę (mimo że jest komunikat o wysyłce, to udawało mi się czasem wysłać paczkę później).
Inne czyli kiermasze, targ lokalny, wydarzenia
To co polecałam kiedyś to m.in kiermasze, pchli targ czy po prostu wystawienie się z rzeczami na lokalnym rynku/bazarze ( z tego co wiem to do końca 2021 opłaty za sprzedaż na bazarach miejscach i targowiskach są zniesione, wiec wystarczy zarezerwować miejsce i udać się z rzeczami)
Powiem jeszcze na koniec kilka słów w kwestii sprzedaży ubrań czy pozbycia się niechcianych. Zastanów się nad zakupem, a nie będzie problemu ze sprzedażą 😉
Ile są warte Twoje ubrania, czyli cała prawda o wymianie ubrań!
Patrząc na to jak wiele kupujemy globalnie, widząc jak to wygląda od środka, kiedy miałam swój sklep. Kobieto naprawdę nie potrzebujesz tyle ubrań, twoje dziecko też nie 😉 a mąż tym bardziej 😉 Kupujmy mądrzej, świadomie i mniej.
Polecam w tej kwestii film o produkcji ubrań przez m.in H&M
https://www.youtube.com/watch?v=Nd879ELXg7U
Jestem Patrycja, piszę bo lubię. Ten blog powstał w 2012 roku. Od zawsze miałam pragnienie dzielenia się wiedzą, pomocą, przeżyciami, tym co piękne. Kilka rzeczy w życiu mi wyszło, więc może moje relacje, porady, przemyślenia dadzą komuś motywację, by odkryć lub docenić coś w codziennym życiu. Ten blog to swego rodzaju pamiętnik. Lubię tu wracać, mam nadzieję, że Ty też będziesz.
Marzyłam by być na swoim i pracować zdalnie – zrobiłam to! Na co dzień prowadzę swoją firmę ambitnamarka.pl, pielę ogródek, głaszczę moje zwierzaki (i czasem męża!) oraz opalam się na słoneczku w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj moje bezpłatne przewodniki: Zanzibar/Malta/Teneryfa/Tajlandia/Turcja
Dziękuję, że tu jesteś.