Egipt Wioska Beduinów, czy warto? Jak jest naprawdę?

Wioska Beduinów w Egipcie to jedna z bardziej popularnych atrakcji dla osób przebywających w mieście Hurghadzie, sama nazwa brzmi już podniecająco. Dzisiaj opowiem Ci o tym jak wygląda wioska Beduinów.

Od razu zaznaczę, że jeśli nie czytałaś mojego pierwszego wpisu o Egipcie. Zapraszam Cię tutaj: Egipt co warto zobaczyć? Plan wycieczki na własną rękę w Egipcie, czy warto?. Te wpisu są dla mnie bardzo emocjonujące, dlatego zacznij od tego wpisu aby zrozumieć moją opinię. 

Czy warto skorzystać z wycieczki fakultatywnej o sprytnej nazwie: Wioska Beduinów w Egipcie i czym właściwie jest ta atrakcja? Przedstawię Ci dwie opcje dlaczego warto pojechać i dlaczego nie warto?

Zacznijmy od tej dlaczego warto odwiedzić Wioskę Beduinów w Egipcie? 

Jeśli lubisz jazdę quadem lub jeep’em, chcesz zobaczyć coś nowego, lubisz przygodę, chcesz przeżyć coś niezwykłego pomiędzy leżeniem – jedzeniem – leżeniem, to tak. Zachęcam Cię, aby udać się na taką wycieczkę.

Jak wyglądała moja wycieczka do wioski Beduinów ?

Kierowca przyjechał po nas busem pod hotel i zawiózł 1-2 km do stacji quadów. Stamtąd ruszyliśmy quadami i jeepami w stronę pustyni. Nie wiem na co liczyłam, ale na pewno nie na to. Krajobraz pustyni może znudzić się po kilku minutach, ale zdecydowanie wolałabym to od sterty śmieci jaką po chwili zobaczyłam na pustyni i która ciągnęła się jakiś czas. Dosłownie wszystko, co możliwe zmieszane za sobą: ubrania, plastik, szkło…i piach. Sterty śmieci na pustyni! Przeraził mnie ten widok. Zaniemówiłam. Byłam zła na tych ludzi, Jak można tak śmiecić?! Po chwili zdałam sobie sprawę, z tego, że to mogły być nasze śmieci, tak moje i Twoje też! Powiesz turystów, owszem, ale też nasze. Śmieci Europy (!!!) ale o tym innym razem….

Jadąc dalej naszym jeepem pełnym muszek i oczywiście pustynnego piasku patrzyłam na krajobraz, a co jakiś czas machałam tym którzy zdecydowali się na jazdę quadami. Dziękując mojej intuicji, która podpowiedziała mi, że jazda jeepem będzie dla mnie lepsza. Po około 30 minutach dojechaliśmy do wioski, która otoczona była skałami, na wioskę składało się kilka lepianek z wyznaczonymi ścieżkami. Zostaliśmy zaproszenie po jedną z altanek zrobioną z suszonej słomy, w środku której wyścielony był dywan. Całość wyglądała dla mnie jak rozstawione 5 minut temu miasteczko planu zdjęciowego. Przywitał nas młody mężczyzna, częstując herbatą. Nasz przewodnik opowiedział o tym jak żyją Beduini, czyli że jedna wioska = jedna rodzina, facet ma kilka żon, które rodzą mu dzieci i wspólnie tak sobie żyją. Na miejscu jest apteka i rzekomo są prawie samowystarczalni, co jakiś czas zmieniają miejsce, ludzie z miasta dowożą im wodę i jakieś inne produkty. Mieszkają i żyją sobie właśnie tak, zbierając kamienie i robiąc z nich biżuterię, którą na miejscu dla turystów sprzedają. Ceny były zaporowe. Chłopcy nie lubili negocjowania cen i woleli nie sprzedać nic. Więc chyba pieniądze też nie są im potrzebne i żeby nie było mówię tutaj o cenach naprawdę dużo wyższych do tych które były przy punktach zwiedzania np. piramid a niestety nie wyglądały inaczej niż tamte chińskie pamiąteczki….no chyba że wszystko co sprzedają w Egipcie daje pustynia, ale tu znowu jaki sens było przepłacać 3 czy 5 krotnie.

Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcia, również takie z góry na widok wioski, poniżej moje.

Dlaczego nie warto odwiedzać Wioski Beduinów w Egipcie?

Na moje oko, (ale to oczywiście tylko moje odczucia, Twoje mogą być inne), Wioska Beduinów, którą można zobaczyć na takiej wycieczce to ściema, tak dobrze widzisz ŚCIEMA. Mówię o tym, że nie zobaczysz prawdziwej wioski Beduinów tylko jej imitację. Mówię to wprost i od razu przechodzę do rzeczy.

Teraz pomyśl, czy gdybyś wybrała taki styl życia jak mieszkanie ze swoją rodziną na pustyni, chciałabyś aby ktoś Cię odwiedzał? Ktoś obcy? Ktoś głośny? Ktoś totalnie inny niż Ty? Chyba nie. Jestem pewna, że nie. No właśnie. Jadąc dzipem  widziałam w oddali chaty, namioty nie wiem jak to nazwać i tak sobie teraz myślę, że to pewnie były prawdziwe wioski Beduinów. Tutaj zaznaczę, że nie twierdzę, że ich w ogóle nie ma. To co ja zobaczyłam na tej wycieczce dla mnie osobiście było tylko odtworzeniem tego stylu życia mimo że przewodnicy wmawiali nam że to 100% autentyczna wioska, ale Pana i Pani domu akurat nie ma… Porównałabym również to z naszym Polskim wyjazdem z dala od innych ludzi i postawieniem domu np. w górach, gdzie do najbliższe sąsiada jest kilka kilometrów a zimą ciężko jest dostać się do najbliższego sklepu czy poczty. Totalnie nie zrobiły na mnie wrażenia chatki lepianki po „środku pustyni” które tak naprawdę są ok 20 min od tętniącego życia miasta. Być może kiedyś wyglądało to inaczej, być może prawdziwe Wioski Beduinów oddalone są faktycznie dużo dalej od cywilizacji, tego nie wiem, ale na mnie nie zrobiło to najmniejszego wrażenie. Uważam, że to kolejna atrakcja do ściągania pieniędzy z turystów. Nie wiem jak to wygląda pod katem ustaleń, finansów itp. możliwe, że Beduini dostają za to dodatkowe fundusze. Tego nie wiem, nie dowiem się bo lokersi prawdy nie powiedzą. Po prostu uważam, że warto jest zobaczyć coś innego, ale na pewno nie to. Nie widzę celu takiej wycieczki.

Osobiście, gdybym miała do wyboru pojechać tam jeszcze raz to wolałabym nie jechać. Zdecydowanie lepiej byłoby zagłębić się w swoje myśli, ponudzić czy odwiedzić inne miejsce zamiast tracić pół dnia na wycieczkę do tej wioski. W dodatku to co zobaczyłam zniesmaczyło mnie, chociaż dopiero niedawno zdałam sobie sprawę z tego, że ten obraz może być czymś innymi niż mi się wydawało.

Podsumowując czy warto odwiedzić wioskę Beduinów w Egipcie? 

Osobiście uważam, że nie. Dużo lepszym pomysłem jest odwiedzenie, czegoś co jest faktycznym dowodem czy symbolem, który zostawili po sobie nasi przodkowie jak np. piramidy.

Z Egiptu pojawi się jeszcze kilka wpisów, zarówno porady o tym co warto zwiedzić na co warto uważać a także moje luźne spostrzeżenia na temat kultury oraz Egipcjan.

Sprawdź poniżej jakie tematy już opracowałam:

Egipt co warto zobaczyć? Plan wycieczki na własną rękę w Egipcie, czy warto?

____________________________________________________________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *