Dwudniowy kurs pierwszej pomocy w praktyce, co nam to dało?

O kursie z pierwszej pomocy myślałam już dawno. Ostatnio skończyłam go w szkole, później niby na prawo jazdy też, ale co to był za kurs. Nadal nie wiedziałam co mam robić w razie sytuacji zagrożenia życia swojego, bliskich czy przypadkowo napotkanej osoby.

Sytuacja covid spowodowała, że coraz trudniej uzyskać nam pomoc specjalistów, a jak się okazuje, dobrze udzielona, czy w ogóle udzielona pierwsza pomoc w razie wypadku, to aż 70% szans na uratowanie zdrowia czy życia. Obejrzy wideo lub przeczytaj wpis.

O kursie pierwszej pomocy nagrywałam wideo z cyklu „Kobieca Strona Jazdy” z Patrycjuszem, kiedy to było! Kiedy go poznałam, zachwyciłam się tym jak opowiada, szkoli i edukuje na temat pierwszej pomocy. Od tego czasu pisałam kilka wniosków o dotację, by przeprowadzić w okolicy pierwszą pomoc dla większej liczby mieszkańców, ale nie udało się ani razu. Bardzo przejęłam się tym tematem i brakiem wiedzy społeczeństwa.

Pierwsza Pomoc jak należy jej udzielać?

 

Postanowiłam zacząć od siebie. Zapytałam Patrycjusza o terminy szkoleń z pierwszej pomocy, pamiętałam, że opowiadał kiedyś o takich szkoleniach praktycznych, nie tylko teorii, ale prawdziwych scenach ze sztuczną krwią! Podobała mi się ta wizja szkolenia. Tak się stało, że Patrycjusz odezwał się, że potrzebuje „aktorów” do szkolenia dla pewnej uczelni.

Uzgodniliśmy termin i oboje z A. stawiliśmy się na szkolenie. Trwało 2 dni, w sumie około 8h, trochę teorii, ale ta w wykonaniu Patrycjusza była podana w formie rozrywki, że chętnie się tego słuchało. Do tego mnóstwo przykładów w formie filmów, memów itp.

Po praktyce czas na teorię, pierwszego dnia Patrycjusz wprowadził nas w ogólne statystyki, rodzaje uszkodzeń działa, czy to w domowych warunkach, w pracy czy podczas wypadku.

Drugi dzień to dopiero była….”zabawa”?!

Co dało mi szkolenie z pierwszej pomocy?

  • wiedzę jak pomóc w razie wypadku, złamania, poparzenia, zadławienia itp,
  • jak odpowiednio oraz sprawnie zamówić karetkę,
  • umiejętność znalezienia w okolicy oraz podpięcia AED,
  • motywację by reagować i jeszcze raz reagować, bo ktoś leżący na ulicy, może nie być pijakiem (a nawet jeśli jest to należy mu się pomoc), tylko czyimś ojcem, dziadkiem, synem….

 

Czy wiesz, gdzie jest AED najbliższej Twojego domu? Czy wiesz jak to sprawdzić będąc w obcym miejscu?

To ważne, bo AED może potrzymać życie i uratować człowieka zwiększając prawdopodobieństwo pomocy nawet o 70% szans!

Czy wiesz:

Co zrobisz jeśli Twoje dziecko zakrztusi się?

Co zrobisz jak Twój mąż utnie sobie palca?

Co zrobisz jak spotkasz na ulicy leżącego człowieka?

Jestem bardzo wdzięczna za to szkolenie i polecam Patrycjusza w tym temacie! Chociaż wiem, że nie robi tego już na co dzień, bo pracuje na etacie, niestety służba zdrowia dała mu mocno w kość. Nie jest to post sponsorowany, chociaż życzyłabym sobie i Patrycjuszowi, aby tak wiele osób zgłosiło się do niego, że powiedziałby:

Patrycja rzucam wszystko i szkolę ludzi, to dzięki Twojego wpisowi oraz wideo! Masz tu miliony monet za ten wpis!

Przysięgam, że każdą kwotę, którą mogłabym z tego zarobić, przeznaczyłabym na szkolenia z pierwszej pomocy dla ludzi z otoczenia, moich bliskich, czy nawet sąsiadów. Uważam, że to bardzo ważny temat, a tak mało poważnie traktowany przez nas wszystkich.

A Ty kiedy zadbasz o szkolenie, w celu ratowania życia swojego i bliskich?

 

Kontakt do Patrycjusza, to ten koleś w tatuażach z brodą ze zdjęcia, bardzo spoko człowiek 😉 jego stronka facebook.com/Polskaszkolapierwszejpomocy

Polska Szkoła I Pomocy, bhp i doradztwa

tel. 723515442

Polskaszkolapierwszejpomocy@wp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *