Czym różnią się drzwi wewnętrzne od zewnętrznych?

dublin, home, house

Wybór drzwi do domu lub mieszkania może wydawać się prostym zadaniem, ale kiedy zaczynamy się zagłębiać w temat, okazuje się, że jest wiele aspektów do uwzględnienia. Jednym z podstawowych podziałów, na jakie natrafimy, jest podział na drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Czym one się różnią? Oto przegląd kluczowych różnic.

Czym różnią się drzwi wewnętrzne od zewnętrznych?

1. Przeznaczenie drzwi

  • Drzwi wewnętrzne: Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do montażu wewnątrz budynku – między pomieszczeniami czy jako drzwi do łazienki czy garderoby.
  • Drzwi zewnętrzne: To te, które stanowią wejście do budynku lub mieszkania. Oddzielają przestrzeń wewnętrzną od zewnętrznej.

2. Rodzaje materiałów do drzwi

  • Drzwi wewnętrzne: Najczęściej wykonane są z lżejszych materiałów, takich jak drewno, płyta MDF czy sklejka. Mogą być również szklane czy z tworzyw sztucznych.
  • Drzwi zewnętrzne: Muszą być bardziej wytrzymałe, dlatego wykonuje się je z mocniejszych materiałów – drewna egzotycznego, stali, aluminium czy PCV.

3. Izolacja drzwi

  • Drzwi wewnętrzne: Nie muszą spełniać tak rygorystycznych wymagań jeśli chodzi o izolację termiczną czy akustyczną. Chociaż niektóre modele, zwłaszcza te do sypialni czy łazienki, mogą posiadać właściwości dźwiękoszczelne.
  • Drzwi zewnętrzne: Muszą zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną, aby chronić wnętrze przed hałasem, chłodem czy upałem.

4. Drzwi i bezpieczeństwo

  • Drzwi wewnętrzne: Zazwyczaj nie są wyposażone w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Zamki w tych drzwiach mają głównie funkcję prywatności.
  • Drzwi zewnętrzne: Posiadają specjalne zamki antywłamaniowe, a niektóre modele są dodatkowo wzmacniane.

5. Wygląd i wykończenie drzwi

  • Drzwi wewnętrzne: Mają zazwyczaj delikatniejsze wykończenia, dostosowane do stylu wnętrza. Można je malować, oklejać folią czy fornirem.
  • Drzwi zewnętrzne: Muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego ich wykończenie jest bardziej trwałe, a same drzwi często mają bardziej masywny charakter.

Podczas wyboru drzwi do domu czy mieszkania ważne jest, aby dostosować je do konkretnego przeznaczenia. Drzwi zewnętrzne mają za zadanie chronić nas i nasze mienie, dlatego muszą być solidne i bezpieczne. Drzwi wewnętrzne zaś stanowią ważny element dekoracyjny wnętrza i wpływają na komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Wybierając odpowiednie drzwi, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także funkcjonalność i trwałość. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *