Większość osób nie wyobraża sobie życia bez pieczywa. Niestety chleb jest produktem, który często ląduje w koszu na śmieci, ponieważ kupujemy go w za dużych ilościach, niewłaściwie go przechowujemy a później nie umiemy wykorzystać pieczywa, które straciło swoją świeżość. W tym tekście chcę Wam dać inspiracje – niektóre zupełnie oczywiste, a inne być może nietuzinkowe – co zrobić z czerstwego pieczywa, aby nie marnować chleba i bułek.
Co można zrobić z czerstwego pieczywa?- Nie wyrzucaj chleba!
Najważniejsze, co chcę Wam powiedzieć, to abyście wczorajszego, przedwczorajszego pieczywa nie wyrzucali. Dla mnie przeróżne rodzaje czerstwego lub już wręcz zupełnie suchego pieczywa są podstawą wielu dań. Jedyny powód, dla którego pieczywo bym wyrzuciła, to pojawienie się na nim pleśni. Więc najważniejsze jest, abyście pilnowali swojego pieczywa – jakkolwiek to brzmi.
Oczywiście ideałem byłoby nie kupować go za dużo. Ale im większą macie rodzinę, tym trudniej wyważyć, ile tego pieczywa dziennie „zejdzie”. Nie wiadomo, czy wieczorem mąż będzie miał ochotę na sześć kanapek z kajzerek, czy może akurat nic nie zje, bo „zjadł wielki obiad w pracy”. Myślę, że wiele z Was to zna. Przestałam się już tym dawno przejmować, bo ja tam moje „stare” pieczywo kocham „świeżą” miłością.
Co można zrobić z czerstwego pieczywa? Sprawdź 6 szybkich sposobów!
Przerób pieczywo na bułkę tartą
Nigdy nie kupuję bułki tartej. Pomijając już to, że świeżo zrobiona w domu jest po prostu smaczniejsza, to jest to podstawowy sposób wykorzystania już suchego pieczywa u mnie w domu. Bułka tarta, wbrew nazwie, może być także zrobiona z chleba – nawet żytniego. Ma wtedy nieco inny aromat, lekko kwaskowaty – ale dzięki temu trochę przypadkowo dodaje „tego czegoś” wielu potrawom. Bułki tartej prawie nigdy nie robię na tarce – no chyba że potrzebuję jej malutko. Zazwyczaj przełamuję ją na kilka kawałków i wrzucam do blendera kielichowego. W 30 sekund mam tyle bułki, ile potrzebuję, a kuchnia pozostaje bez okruszków.
No więc do czego ta bułka tarta?
1. Oczywiście do smażonej bułki tartej na maśle – do warzyw typu: kalafior, brokuły czy fasolka szparagowa.
2. Do panierowania kotletów – czy to ze sztuki mięsa niczym Schnitzel, czy do mielonych.
3. Do zagęszczania masy pulpetów, pieczeni rzymskich – zarówno mięsnych, rybnych, jak i warzywnych.
4. Do posypania pieczeni mięsnych i rybnych, zapiekanek makaronowych czy ziemniaczanych – aby warstwa wierzchnia podczas pieczenia stała się chrupka.
Wykorzystaj czerstwe pieczywo do tostów francuskich
Tosty francuskie to świetny pomysł na śniadanie. Wystarczy wymieszać jajko z mlekiem i w tak przygotowanej masie obtoczyć czerstwy chleb i usmażyć na patelni. Tosty francuskie można przygotować na dwa sposoby- w wersji na słodko lub słono. W wersji wytrawnej do środka wystarczy dodać ser i ulubione warzywa. W wariancie słodkim można podawać tosty z dżemem lub syropem klonowym z dodatkiem sezonowych owoców.
Z czerstwego chleba zrób grzanki czosnkowe
Grzanki czosnkowe to pomysł na przystawkę lub dodatek do sałatki. Na początku przygotuj masło czosnkowe. Miękką kostkę masła połącz z dwoma ząbkami czosnku, suszonymi pomidorami, solą, pieprzem i oregano. Kromki czerstwego pieczywa posmaruj przygotowanym masłem czosnkowym i podgrzej w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku przez 5-10 minut.
Przygotuj zupę chlebową
Z pieczywa, które straciło swoją świeżość możesz przygotować też zupę! Zdecydowanie sprawdzi się jako przepis na szybki obiad. Zacznij od cebuli- pokrój jedną cebulę i podsmaż na oliwie. Dorzuć posiekane 2 ząbki czosnku oraz pokrojony w kostkę czerstwy chleb. Smaż całość przez 5 minut. Następnie zalej składniki bulionem warzywnym i gotuj przez 15 minut na małym ogniu. Na koniec zmiksuj wszystko blenderem i dopraw solą i pieprzem.
Odgrzej pieczywo i nadaj mu nowej świeżości!
Czy wiesz, że chleb albo bułkę, wystarczy lekko spryskać wodą i podgrzać w piekarniku albo tosterze, by znów był świeży? Spróbuj to naprawdę działa!
Zamrażaj chleb, kiedy widzisz, że zostanie
Często, kiedy widzę, że po jakiejś imprezie został chleb, którego nie damy rady zjeść, zamrażam pieczywo i wyciągam za kilka dni, podgrzewając je przy okazji pieczenia czegoś innego w piekarniku.
A jakie są Twoje sposoby na czerstwe pieczywo? Podziel się nimi w komenetrzu!
Jestem Patrycja, piszę bo lubię. Ten blog powstał w 2012 roku. Od zawsze miałam pragnienie dzielenia się wiedzą, pomocą, przeżyciami, tym co piękne. Kilka rzeczy w życiu mi wyszło, więc może moje relacje, porady, przemyślenia dadzą komuś motywację, by odkryć lub docenić coś w codziennym życiu. Ten blog to swego rodzaju pamiętnik. Lubię tu wracać, mam nadzieję, że Ty też będziesz.
Marzyłam by być na swoim i pracować zdalnie – zrobiłam to! Na co dzień prowadzę swoją firmę ambitnamarka.pl, pielę ogródek, głaszczę moje zwierzaki (i czasem męża!) oraz opalam się na słoneczku w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj moje bezpłatne przewodniki: Zanzibar/Malta/Teneryfa/Tajlandia/Turcja
Dziękuję, że tu jesteś.