Co wpływa na prawidłową postawę ciała?

Zdrowa postawa ciała zaczyna się od prostego kręgosłupa już w 3 miesiącu życia. Szukając lokalizacji bólu kolan, miednicy czy kręgosłupa, zaczynamy nie w tym miejscu, co trzeba.

Idąc tropem Wodeckiego, który śpiewał „Zacznij do Bacha”, ja w ramach wstępu i odpowiedzi na wszelkie bolączki życia, powiem Ci: Zacznij od stóp! Dlaczego? Każda stopa składa się z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł, niesamowite prawda? Dodatkowo w stopach, znajduje się mnóstwo naczyń krwionośnych  czy około 200 000 zakończeń nerwowych, które biegną m.in. do mózgu oraz kręgosłupa. Tu warto się zatrzymać, bo bodźce sensoryczne to ważna sprawa. To takie sygnały nerwowe, które przez rdzeń kręgowy w kręgosłupie biegną do mózgu, tam są przetwarzane, czyli poddane analizie i zwrotnie np. stopy dostają informacje, jak mają pracować, zginać, prostować poszczególne kości oraz z jakim natężeniem.



 

Ból w nogach wcale nie musi oznaczać zmęczenia tej partii ciała. Z drugiej strony często szukamy rozwiązania problemu bolących kolan, kręgosłupa czy innych partii ciała, nie w tym miejscu co trzeba. W większości przypadków wystarczy zacząć od zbadania stóp, by znaleźć rozwiązanie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Benefit System, na ból kręgosłupa skarży się już 86 % Polaków. Natomiast według danych zebranych przez GUS, zespoły bólowe kręgosłupa, zwłaszcza dotyczące dolnego odcinka, należą do najpowszechniejszych dolegliwości zdrowotnych wśród Polaków. Bóle dolnej partii pleców – kobiety 28 %, mężczyźni 21%, bóle środkowej partii pleców – kobiety 19 % mężczyźni 13 %. Choroba zwyrodnieniowa stawów – kobiety 20 % mężczyźni 10 % *

*Źródło: GUS. Stan zdrowia ludności w 2014 r.

Skąd biorą się zwyrodnienia stawów?

Na przykład poprzez przeciążenia wynikające z nieodpowiedniego uprawiania sportów, czy w ogóle z braku jakiejkolwiek aktywności i w dodatku siedzący tryb, czy nieprawidłowego poruszania się, siedzenia czy obuwia.

Właśnie tak było u mnie, porzuciłam noszenie szpilek, bo czułam pewien dyskomfort i ból, podczas ich noszenia. Mój znajomy Patryk, fizjoterapeuta z Klinika Smyka, specjalista rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, zaprosił mnie na konsultację i badanie w tej sprawie, jak dobrze mieć takich znajomych! Po pierwszej wizycie kontrolnej na szybko pomiędzy praca, postanowiłam, że wracam na konkretną, ponową wizytę i nagram to wszystko, by pokazać efekty, bo byłam zaskoczona tym, czego się dowiedziałam.

Przebieg wizyty:

  • Pierwszym krokiem był wywiad – styl życia, nawyki ruchowe, praca
  • Kolejnym odciśnięcie moich stóp w piance ortopedycznej i sprawdzenie jak obciążam stopy i rozkładam ciężar ciała;
  • Później wejście na urządzenie do padania stóp, czyli podoskop, które pokazało ponownie, jak obciążam stopy i rozkładam ciężar ciała oraz dodatkowo urządzenie przesyła obraz na ekran komputera, dzięki temu specjalista widzi to dokładniej i może dobrać odpowiednie narzędzia do poprawy postawy;
  • W kolejnym etapie wykonane zostały pomiary odchylenia mojej stopy, co pokazało, jak daleko posunęły się już zmiany, norma to 5 stopni, a moje stopy lewa ma 13 a prawa 11.
  • W ostatnim etapie po wyjaśnieniu mi co w tym wszystkich chodzi, dlaczego to takie ważne dobrane zostały wkładki Igli, tak by poprawić mój sposób chodzenia, bo to wpływa na prawidłową postawę teraz i w przyszłości pozwala unikać skrzywienia kręgosłupa i zwyrodnień stawów.

Zdecydowałam się na wkładki IGLI business woman, ponieważ są cienkie i lekkie, pasują do butów biznesowych, czółenek i lekkiego obuwia, które noszę najczęściej. W ofercie dostępne są również wkładki: junior dla dzieci, dla sportowców, medyczne, ortopedyczne.

Wkładka Igli z włókna węglowego?

To Niemieckiej produkcji wkładki stosowane do codziennego obuwia, dopasowywane w indywidualnej terapii wszechstronnej stóp. Wykonane są z wysokiej jakości materiału, które jest włóknem węglowym, dzięki czemu stopa nie odczuwa wkładki. Ta natomiast działa amortyzująco i celowo rozkłada nacisk na całą podeszwę naszej stopy.

Bezpieczna stopa to bezpieczny fundament naszego ciała, warto zadbać o nią profilaktycznie, a tym bardziej kiedy odczuwamy ból i dyskomfort w wyższych partiach ciała, zacznij od stopy!

Jeśli jesteś z okolicy Warszawy, odwiedź Patryka w Klinice Smyka, który zna się na temacie jak mało kto. Działa kompleksowo, przeprowadza konkretny wywiad, aby znaleźć przyczynę, bada postawę ciała i wdraża skuteczna terapię, abyś mogła osiągnąć maksymalna sprawność i ulgę, a także jak w moim przypadku…znów cieszyć się z noszenia ukochanych szpilek!