Budżetowa turystyka: Jak oszczędzać na kosztach podróży? Poznaj moje porady i triki!

Podróżowanie nie musi być drogie. W rzeczywistości, z odpowiednim planowaniem i kilkoma mądrymi strategiami, można zwiedzić świat nie nadwyrężając zbytnio swojego portfela.

Budżetowa turystyka: Jak oszczędzać na kosztach podróży? Poznaj moje porady i triki!

1. Planuj z wyprzedzeniem

Często najtańsze bilety lotnicze i oferty hotelowe można znaleźć kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Używaj stron internetowych i aplikacji do porównywania cen, takich jak Skyscanner lub Booking, rbnb, aby znaleźć najlepsze oferty. Pamiętaj także o śledzeniu ofert last minute, które często są znacznie tańsze. Jeśli planujejz dłuższą podróż, możesz dokonać rezerwacji poprzez portal online na 1-2 noce a na miejscu dogadać się z właścicielem na specjalne warunki. 

2. Podróżuj poza sezonem

Ceny lotów, hoteli, a nawet atrakcji turystycznych często spadają poza sezonem. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także unikniesz tłumów turystów. Większość naszych podróży odbywamy poza sezonem.

3. Wybieraj mniej popularne kierunki

Zamiast wybierać najpopularniejsze destynacje turystyczne, zastanów się nad odwiedzeniem mniej znanych miejsc. Często są one tańsze i mniej zatłoczone, a oferują równie wiele do zobaczenia i do zrobienia.

4. Wykorzystaj programy lojalnościowe

Wiele linii lotniczych, hoteli i firm wynajmu samochodów oferuje programy lojalnościowe, które pozwalają na zbieranie punktów za podróże, które można później wymienić na darmowe loty, noclegi lub wynajem samochodu.

5. Gotuj samodzielnie

Zamiast jadać w restauracjach, rozważ samodzielne gotowanie. Wiele hosteli i apartamentów do wynajęcia oferuje dostęp do kuchni. Nawet jeśli nie jesteś doświadczonym kucharzem, proste dania, takie jak makaron czy sałatki, są łatwe do przygotowania i znacznie tańsze niż jedzenie na mieście.

6. Używaj transportu publicznego

Taksówki i usługi typu Uber mogą być wygodne, ale są również drogie. Transport publiczny jest zazwyczaj znacznie tańszy i pozwala na lepsze poznanie lokalnej kultury.

7. Pomyśl o Couchsurfingu

Couchsurfing to usługa, która pozwala na nocleg u lokalnych mieszkańców za darmo. To nie tylko oszczędność na kosztach zakwaterowania, ale także świetna okazja do poznania lokalnej kultury i nawiązania nowych znajomości.

Pamiętaj, że kluczem do oszczędzania podczas podróży jest elastyczność i gotowość do kompromisów. Być może nie zawsze będziesz mógł zjeść w najdroższej restauracji, zatrzymać się w pięciogwiazdkowym hotelu czy odwiedzić wszystkie atrakcje na swojej liście. Ale zapewniamy Ci, że oszczędności, które osiągniesz, będą tego warte, a sama podróż stanie się równie satysfakcjonująca.

8. Podróże grupowe

Podróże w grupie mogą być bardziej ekonomiczne, ponieważ wiele kosztów, takich jak pokoje hotelowe, wynajem samochodów, a nawet niektóre posiłki, można dzielić. To również świetna okazja do zbudowania wspomnień z przyjaciółmi lub rodziną. Bardzo często kiedy jedziemy autem, korzystamy z aplikacji BlaBlacar, oszczędzając nawet 80% na paliwie!

9. Korzystaj z darmowych atrakcji

Wielu miast oferuje darmowe atrakcje turystyczne, takie jak muzea, parki i zabytki. Niektóre muzea oferują dni lub godziny, kiedy wstęp jest bezpłatny. Zrób badania i skorzystaj z tych ofert. Ciekawym sposobem jest tez zorganizowanie na miejscu wycieczki do jakiegoś miejsca z kilkoma osobami. Robiliśmy tak będą w Tajlanii oraz na Zanzibarze, pytaliśmy osób z tego samego hotelu, czy mają ochotę jechać do danego miejsca, organizowaliśmy wspólny, większy transport i rozdzielaliśmy koszta na wszystkich. Zdarzało się, że mając grupę 5-10 osób zamiast 2 cena samej atrakcji była też niższa.

10. Ustal budżet dzienny

Zamiast myśleć o całkowitym koszcie podróży, ustal budżet na każdy dzień i postaraj się go przestrzegać. Biorąc pod uwagę koszty takie jak jedzenie, transport i bilety wstępu, możesz lepiej zarządzać swoimi wydatkami i uniknąć nieoczekiwanych kosztów.

Podróżowanie na budżet nie oznacza, że musisz rezygnować z przyjemności. W rzeczywistości, może to być bardziej satysfakcjonujące doświadczenie, ponieważ zmusza Cię do kreatywnego myślenia i planowania. Bez względu na to, czy jesteś studentem, młodym profesjonalistą, czy po prostu kochasz podróże, te porady pomogą Ci zobaczyć świat w przystępnej cenie. Bezpiecznej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *