Bolą Cię stopy? Sprawdź dlaczego!

Powszechnie wiadomo, że po osiągnięciu pewnego wieku przestajesz rosnąć. Prowadziłoby to do przekonania, że kupione w pewnym wieku obuwie będzie pasować na zawsze. Niestety jest to mylne przekonanie, a wręcz myślenie życzeniowe. Z biegiem czasu Twoje buty mają tendencję do rozciągania się i kurczenia. Dlatego wciąż trzeba kupować nowe obuwie – najlepiej ze sprawdzonych sklepów, jak np. https://jejsklep.pl/pl/menu/buty/nike-12288.html.

Buty z wiekiem zmieniają kształt – stają się mniejsze lub luźniejsze

Na przykład, jeśli nosisz tę samą parę butów za każdym razem, gdy ćwiczysz, stopniowo stracą swój kształt i ostatecznie staną się luźniejsze. Ponadto ludzie ćwiczący w upalne i letnie dni często potwierdzają jedną rzecz, a mianowicie taką, że ich buty stają się mniejsze, wręcz kurczą się z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że noszenie źle dopasowanego obuwia może prowadzić do poważnych konsekwencji. Potwierdzą to nie tylko biegacze, ale także lekarze, czy specjaliści ze sklepu zajmującego się fachową sprzedażą butów sportowych (np. https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Kategoria_Do-biegania-11785.html).

Zanim założysz buty do biegania, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • W niektórych sportach, takich jak hokej, gracze są zachęcani do wiązania sznurowadeł tak ciasno, jak to tylko możliwe. Mocno zawiązane łyżwy mogą zapobiec problemom, takim jak zwichnięte lub złamane kostki. Jednak niekoniecznie tak jest w przypadku butów do biegania. Jeśli twoje obuwie ma idealny rozmiar, powinieneś być w stanie je założyć i zdjąć, bez konieczności rozwiązywania sznurowadeł.
  • Jeśli nie możesz tego zrobić, oznacza to, że za bardzo zaciskasz sznurowadła lub nosisz źle dopasowane obuwie. Na szczęście nie musisz wyrzucać swoich ulubionych par butów – niektóre firmy oferują usługi do rozciągania butów, które pomogą Ci uzyskać optymalne dopasowanie.
  • Twoje stopy są spuchnięte i obolałe po długim dniu pracy? Może to być spowodowane tym, że Twoje palce dotykają wewnętrznej warstwy butów. Jeśli twoje palce ocierają się o wnętrze butów, możesz potencjalnie zranić paznokcie lub zrobić sobie krzywdę tworząc tzw. młotkowany palec. Aby buty nie były zbyt ciasne, upewnij się, że między palcami a wewnętrzną warstwą butów jest miejsce na co najmniej kciuk.
  • Niezależnie od tego, czy biegniesz po asfalcie, czy po zaśnieżonym szlaku, ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś poczuć to ból pięty. Niestety, jeśli nosisz zbyt luźne obuwie, czeka Cię wiele dyskomfortu (i bólu). Jeśli twoje buty są zbyt luźne, twoja pięta ma więcej miejsca na to, aby poruszać się, co prowadzi do ocierania stopy, pięty i skóry o obuwie. Powoduje to dodatkowe tarcie, które może być wyjątkowo niewygodne i być powodem powstania pęcherzów. Najprostszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest prawidłowe zawiązanie sznurowadeł.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, wypróbuj wkładki zapewniające dodatkową amortyzację — zminimalizuje to ilość miejsca na ruch w obuwiu i utrzyma piętę na swoim miejscu. Nigdy nie należy polegać na wkładkach, które często są dostępne bez recepty. Dlaczego? Ponieważ te produkty nie są tak wygodne i skuteczne, jak niestandardowe wkładki ortopedyczne (więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://fitnessblog.com.pl/).