Bidet w łazience: wady i zalety

Bidet, mimo że nie jest jeszcze standardowym wyposażeniem łazienek w wielu krajach, zyskuje coraz więcej zwolenników. To urządzenie, które służy do higieny intymnej, ma wiele zalet, choć nie obędzie się bez pewnych wad.

Po raz pierwszy a bidetem spotkałam się u mojej cioci na wsi, która podczas remontu swojej łazienki, a było to jakieś 15 lat temu, zainstalowała bidet, który większość osób krytykowała i nie rozumiała jego użyteczności, aż do czasu instalacji i pierwszego wypróbowania! Okazało się bardzo praktycznym wyposażeniem łazienki, dlatego w mojej postanowiłam go mieć, ale przed decyzją zagłębiłam się jeszcze w kilka kwestii technicznych, w poszukiwaniu ewentualnych wad tego rozwiązania.



 

Bidet w łazience, w jakim celu?

Początkowo bidet kojarzył mi się z możliwością podmycia po korzystaniu z toalety, z czasem okazało się, że w TE DNI jest zbawienny podczas „przecieków” czy potrzeby odświeżenia się, nie wiem jak Ty, ale ja zawsze w ciągu dnia używałam miski by się podmyć, albo brałam prysznic, marnując przy tym więcej wody, rozmazując makijaż i tracąc czas, z bidetem trwa to chwilkę. Jeśli będzie instalować bidet, zrób to zaraz przy WC, bo to idealne połączenie, by – przemyć nogi siedząc na WC! Nie potrafię odnieść się w 100% ale bidet polecany jest też przy dzieciach, podczas potrzeby przemycia ciała w ciągu dnia. Uważam, że może słyżyć również jako niska umywalka dla nich. Czy potrzebujesz jeszcze argumentów, by zdecydować się na bidet, w swojej łazience?

Bidet w łazience: wady i zalety

Zalety bidetu w łazience

Wygoda i higiena

Niewątpliwie główną zaletą bidetu jest poprawa higieny osobistej. Woda jest najskuteczniejszym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń, a bidet umożliwia dokładne i delikatne oczyszczenie po użyciu toalety. W przeciwieństwie do papieru toaletowego, woda nie podrażnia skóry, co jest szczególnie ważne dla osób z wrażliwym naskórkiem lub problemami zdrowotnymi, takimi jak hemoroidy.

Oszczędność

Choć początkowy koszt instalacji bidetu to dodatkowy koszt (minimum o 800zł) wyposażenie łazienki, na dłuższą metę może on przynieść oszczędności. Jeżeli zużycie papieru toaletowego jest znacznie zmniejszone lub nawet eliminowane, koszty na przestrzeni lat mogą być niższe. Dodatkowo jest to ekologiczne rozwiązanie, (o ile używamy tej wody w małych ilościach!), zastępując papier toaletowy, przekłada się to na mniejszą presję na środowisko. Produkcja papieru toaletowego jest energochłonna, a także generuje zanieczyszczenie wodą i powietrzem.

Zalety mamy już za sobą, al;e czy są jakieś wady posiadania czy instalacji bidetu w łazience?

Wady bidetu w łazience

Potrzeba dodatkowego miejsca

Aby zainstalować bidet, potrzebujesz dodatkowego miejsca w łazience. Dla osób mieszkających w niewielkich domach lub mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, dodanie bidetu może być problematyczne, ale z rozwiązaniem przychodzi tutaj możliwość podpięcia samej spłuczki bidetowej z dłuższą przedłużką przy toalecie i używanie jej bezpośrednio do WC.

 Dodatkowe koszty

Początkowy koszt zakupu i instalacji bidetu może być dość wysoki. To może stanowić barierę dla wielu osób, zwłaszcza że bidet nie jest jeszcze uważany za konieczny element łazienki. Od zakupu bidetu, armatury aż po instalację, minimalny koszt to ok. 800 zł, niby niedużo, ale planując koszty i wycenę łazienki może okazać sie, że to inwestycja nie do przejścia.

Bidet w łazience tak czy nie?

Podsumowując, bidet ma wiele zalet, które przekładają się na wygodę, higienę, ekologiczność i oszczędności na dłuższą metę. Niemniej jednak takie kwestie jak koszt i wymagane miejsce, mogą zdecydować o braku instalacji go w łazience. Jak zawsze, decyzja o instalacji bidetu powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także dostępnej przestrzeni i budżetu. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są także inne opcje, takie jak nakładki na toaletę z funkcją bidetu, które mogą być dobrym kompromisem dla osób, które chciałyby korzystać z zalet bidetu, ale nie mają możliwości zainstalowania tradycyjnego urządzenia.

Pamiętaj, że komfort i higiena osobista są priorytetem. Czy zdecydujesz się na bidet, czy nie, najważniejsze jest, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie w swojej łazience.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *