Jak dbać o bezpieczeństwo w podróży?

Bezpieczeństwo – słowo tak ważne dla każdego w życiu codziennym a zapominamy o nim podczas przygotować do wakacji…Dopiero kiedy wydarzy się coś niemiłego, zaczynamy główkować co zrobić…Dlaczego tak postępujemy? Nie wiem, sama nie jestem lepsza…ubezpieczenie na mój wyjazd kupiłam dopiero dzień przed wylotem. Teraz obiecałam sobie, że nigdy już o tym nie zapomnę i będzie do pierwszy punkt do załatwienia przed moim wyjazdem. Niestety do pomyślenia nad tym skłoniła mnie bardzo przykra sytuacja, która wydarzyła się podczas mojego wyjazdu jednemu ze studentów. W ostatnim tygodniu chłopak z naszej szkoły zmarł ponieważ dostał ataku serca, choroba wrodzona nic nie dało się zrobić. Życie jest kruche, ale czy na pewno dbamy o to by pomóc sobie w takiej sytuacji? Co robimy aby podczas wypadku, choroby poinformować o chorobach, przyjmowanych lekach a także ułatwić kontakt do rodziny? W 90% nie robimy nic…dlatego postanowiłam o tym napisać i wszystkich postraszyć!

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Przede wszystkim przed wyjazdem warto poczytać o miejscu do którego się udajemy, oprócz oglądania bajecznych zdjęć miejsca, w którym spędzimy błogo czas, warto sprawdzić:



 

  • telefony alarmowe w razie nagłego przypadku: pogotowie, straż pożarna, policja
  • jak daleko od naszego zakwaterowania jest najbliższy szpital, apteka – przypominam o zabraniu podstawowych leków i mini apteczki ze sobą!
  • jak działa opieka zdrowotna w danym kraju, np. na Malcie w każdej aptece jest tzw. lekarz pierwszego kontaktu, który pomaga na miejscu za ok 10-15 euro w razie złego samopoczucia, wypisuje receptę itp czyli taki polski lekarz rodzinny

Co z ubezpieczeniem NFZ, które mam w Polsce?

Słyszeliście o karcie EKUZ? To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Tutaj możecie poczytać więcej i wypełnić formularz o wydanie karty, to bardzo proste, można ją wysłać nawet @ i upoważnić do odbioru kogoś z rodziny czy znajomych.

963_03_01

Co jeśli nie jestem ubezpieczony?

Tak było w moim przypadku, kupiłam ubezpieczenie podrożne w punkcie ubezpieczeń, w którym ubezpieczam swoje auto. Udałam się do biura, podałam dane (można też wypełnić wniosek on-line jest mnóstwo stron pośredniczących w kupnie ubezpieczenia) i dostałam kilka ofert ubezpieczeń. Wykupiłam ubezpieczenie podróżne na ok 2 miesiące, bez dodatkowych opcji typu uprawianie sportów ekstremalnych itp. Kosztowało mnie to ok 70 zł i trwało 10 minut!

document-428334_1280

Mam ubezpieczenie i co dalej? Ważne!

  1. Bez względu na to czy zabierasz kartę EKUZ czy prywatne ubezpieczenie – noś je przy sobie cały czas- nigdy nie wiadomo…
  2. Przewlekłe choroby, alergie – jeśli jesteś chory (cukrzyca, Alzheimer, autyzm, astma, alergie) noś ze soba opaskę silikonową z informacją! O nietoleracji leków itp możesz dodatkowo napisać na osobnej kartce i dołączyć do potwierdzenia ubezpieczenia
  3. Noś w portfelu kontakt do osoby najbliższej, którą powinno poinformować się o przykrym zdarzeniu. To tak niewiele a jednak…w dobie telefów z blokatą na milion sposobów ciężko będzie zdobyć nr tel do mamy, narzeczonego czy męża.

Wpis przygotowałam kilka dni temu, publikuję dzisiaj również z myślą o przykrych wydarzeniach w Berlinie. Pamiętajcie, aby informować swoich bliskich na bieżąco co u Was słychać. A tym bardziej jeśli jesteście w miejscu gdzie wydarzyła się tragedia, napłynął jakiś żywioł czy inne niebezpieczeństwo.

2 komentarze

  1. przydatne info. zawsze lepiej się zabezpieczyć

    1. Patrycja Story

      też tak uważam;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *