Aplikacja Notion – czy warto korzystać z Notion?

Aplikacja Notion - czy warto korzystać z Notion

Aplikacja Notion, która pojawia się w każdym filmie na YouTubie. Czym jest aplikacja Notion i czy w ogóle warto z niej korzystać? Moim zdaniem…

Mocno interesuje się produktywnością i organizacją pracy w biurze. W końcu wspólnie z Adrianem prowadzimy firmę marketingową, mamy sklep stacjonarny i stowarzyszenie. Można powiedzieć, że jest co organizować. Porządek w firmie musi, aby móc zapanować nad tym wszystkim, co się dzieje. 

Moja tablica na YouTubie wypełniona jest proponowanymi filmami na temat właśnie organizacji pracy i produktywności. Nie ma dnia, żeby nie pojawił się nowy proponowany film, którego sponsorem jest Notion. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „najlepszy program do notatek online” i od wyskakują same filmy z logiem firmy. Świat oszalał i każda osoba zachwyca się tą aplikacją. Czy jednak słusznie?

Co to jest Notion?

Notion to aplikacja, która pozwala gromadzić w jednym miejscu informacje. Jak zapewniają twórcy. Nie potrzebujesz żadnej aplikacji. W Notion możemy stworzyć listę rzeczy do zrobienia, kalendarz, ładować linki, wklejać zdjęcia i co najważniejsze – personalizować ją jak chcemy. Jest to jedna wielka baza danych.

Rejestracja jest bardzo prosta, a samo korzystanie z aplikacji jest darmowe. Po założeniu konta możemy korzystać z niego bezpłatnie lub wykupić plan, aby korzystać np. ze współpracownikami. Na start możemy skorzystać z przykładowych szablonów (to-do, ideas,) lub czystej tablicy.

Aplikacja Notion - czy warto korzystać z Notion?

I zaczyna się zabawa. Notion to potężna aplikacja, która naprawdę może zrobić wszystko. Za pomocą szablonów możemy w sekundę utworzyć listę, kalendarz, Kanban, tabele z projektami, osie czasu i wiele, wiele innych.

Notion: co potrafi?

Za pomocą znaczka „/” możemy wybrać w jaki sposób chcemy pisać nasz akapit. Czy to ma być checkox, czy może lista, tytuł lub rozwijane menu, strona czy cytat. Wyobraźnia jest tu tylko ograniczeniem. Cała ta personalizacja niewątpliwie jest świetna. Tutaj to my jesteśmy kreatorami i sami tworzymy naszą bazę danych. Nie ma żadnych ram jak w przypadku innych aplikacji do notowania typu OneNote czy Google Keep. Każda strona może mieć podstrony, każda podstrona może kierować również dalej. Dodatkowo korzystając z szablonów w szybki sposób możemy zapełniać je treścią. Przejdźmy jednak do wad i zalet aplikacji Notion.

Aplikacja Notion - czy warto korzystać z Notion?

Zalety Notion

Notion to świetna aplikacja. Posiada dużo zalet, które na pewno sprawdzą się dla każdej osoby.

 • Wszechstronna: Jesteś w stanie wykorzystać Notion do wszystkiego. Jako kalendarz, lista filmów do obejrzenia, przepisy, skarbnica wiedzy, kontrola nad projektami, lista To Do;
 • Sprawdzi się w każdej branży;
 • Możliwość udostępniania z pracownikami. Płatna wersja pozwala udostępniać tablicę między współpracownikami. Pozwoli to nad wspólną pracę nad danym projektem.
 • Ogromne możliwości personalizacji
 • Wszystko w jednym miejscu
 • Darmowa
 • Aplikacja na telefon, komputer i w przeglądarce

Wady Notion

Moim zdaniem zalety aplikacji stają się również jej wadami.

 • eksport materiałów w dziwnych formatach (stworzyłam tablicę i chciałam wyeksportować do pdfu. Plik był nieczytelny i całkowicie rozjechany. To co stworzysz w Notion – tam już pozostanie. Aczkolwiek umiejętne wyeksportowanie pozwoli na zapisanie w pliku .csv)
 • łatwo stracić panowanie (aplikacja wymaga od nas cały czas pracy nad notatkami i porządkiem, jeśli wedrze się do aplikacji chaos – możemy łatwo się pogubić w naszych notatkach.)
 • wymaga cały czas porządkowania
 • ilość możliwości może być przytłaczająca (ogromne możliwości, z których większości nie skorzystamy. Im więcej pól do wyboru tym trudniejszy wybór i więcej czasu tracimy na zastanawianie się co tym samym powoduje stres)
 • wszystko w jednym miejscu (utrata może być boląca – Notion to tylko aplikacja, a jeśli w jednym miejscu trzymamy wszystkie notatki i służbowe rzeczy to nie dziwmy się gdy to nagle stracimy.)

Dlaczego nie warto używać Notion

Żeby nie usuwać żadnej treści to pokażę Ci jakie było moje początkowe zdanie na temat aplikacji do produktywności.

Dochodzimy do odpowiedzi na pytanie z tytułu. Jest to moja osobista opinia. W moim życiu po prostu nie sprawdził się Notion. Ilość opcji i personalizacji stała się przeszkodą i odciągała mnie od głównego celu aplikacji – czyli robienia notatek. Zamiast gromadzić wiedzę zajmowałam się ustawianiem „aby wyglądało to ładnie”. Poczułam się przytłoczona tą ilością możliwości. Dodatkowo aplikacja wymaga cały czas pracy nad tymi notatkami, ponieważ w bardzo łatwy sposób może się pojawić chaos. Tego aplikacja nie lubi, a my tracimy wtedy nad nią kontrolę.

Na YouTubie znajdziemy pełno tutoriali na temat tej aplikacji. Każdy oczywiście zachwyca się Notion. Nie ma co się dziwić, to świetna aplikacja – sama byłam nią zaskoczona… ale tylko na początku. Ciężko mi było uwierzyć w to, że jeden filmowiec przez wiele lat miał wypracowany system pracy i robienia notatek, a nagle przyszedł Notion i przeniósł się do nowej aplikacji. Przy czym każdy tutorial (czyli film sponsorowany przez firmę) wygląda identycznie. Tablice osób są wypełnione tylko kilkoma informacjami jakby dopiero co założyli aplikację(a mówią, że korzystają z niego od dłuższego czasu). Osobiście tracę zaufanie do takiego twórcy, który za sponsoring pokazuje sztuczną wizję i próbuje przekonać mnie do aplikacji do której sam chyba nie jest przekonany.

Dlaczego warto używać tej aplikacji

Teraz następuje pewien zwrot akcji. Kilka tygodni po napisaniu wpisu dałam ostatnią szansę Notion. Na wstępie powiem, że nie jest to wpis sponsorowany przez aplikację. Postanowiliśmy za namową Adriana jeszcze raz spróbować ułożyć projekty w tej apce. Zajął się tym A. i po kilku dniach, wdrożenia i wypracowania systemu pracy – Notion stało się naszym przyjacielem. W nim mamy tablicę z aktualnymi projektami w firmie, tablicę z wpisami blogowymi i współpracami. W Notion trzymamy również najważniejsze informacje o naszych markach czyli np. kolorystykę czy czcionki. Muszę przyznać, że mocno ułatwił nam pracę. Jedyne do czego się nie sprawdza to jako lista zadań. Dalej wolę kartkę i długopis i manualne odznaczanie zadań. Aktualnie z Notion korzystamy już blisko rok i jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej to daj znać! 🙂

Próbowałeś korzystać z Notion? Jak Tobie się ona podobała? Daj znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *