6 rzeczy które musisz zrobić przed wyruszeniem w drogę!

Zbliża się okres urlopowy, wiele z nas, zamiast kupować wycieczki decyduje się wyruszyć na własną rękę autem. Szczególnie popularne są Eurotripy, taki rodzaj urlopu jest idealny dla osób ceniących niezależność, przygodę i miłość do prowadzenia samochodu. Pakujemy samochód i ruszamy w trasę, czy oby na pewno?

Decydując się na taki wyjazd warto sprawdzić kilka rzeczy w aucie aby nie narazić się na dodatkowe koszta i stres. Przeczytaj co warto sprawdzić przed taką podróżą? 

Co musisz posiadać w samochodzie?

Obejrzyj film i przeczytaj artykuł:

  1. Płyn do chłodnicy – urlop to wysokie temperatury, a silnik w czasie pracy nagrzewa się, podobnie jak ciało musi się chłodzić dlatego ten płyn jest niezbędny. Warto sprawdzić jego ilość, dolać do max i jeśli mamy starsze auto mieć zapasową butelkę.
  2. Olej – smaruje ruchome części silnika, dzięki temu podczas długiej wyprawy nie narazimy go na zatarcie. Warto sprawdzać go okresowo oraz przed dużymi wyprawami. UWAGA! Jeśli pod silnikiem pojawiają się czarne plamy, mogą być wynikiem nieszczelności przewodów czy rur. Warto to sprawdzać ponieważ oprócz kwestii zanieczyszczenia środowiska, za taki wyciek możemy dostać mandat od policji – 1500 zł czy roszczenie właściciela posesji któremu zabrudziliśmy np. chodnik na posesji domu czy firmy.
  3. Płyn do spryskiwaczy – tu ciekawostka za brak płynu i brudne szyby można otrzymać mandat 500 zł! Warto mieć zawsze pełny zbiornik i zapas w bagażniku.
  4. Ciśnienie w oponach – nowsze auta mają czujniki ciśnienia i poinformują nas o obniżeniu, ale starsze modele nie wiec trzeba je sprawdzić samemu np. na stacjach benzynowych wyposażonych w barometr. Pamiętam że sama kiedy robiłam to pierwszy raz byłam przerażona, jak mam napompować taką wielką oponę, ale bez obaw, poproś o pomoc pracownika stacji a pomoże Ci bezpłatnie. Kolejnym razem zrobisz to już sama.
  5. Klimatyzacja – tego zastosowania chyba nie trzeba tłumaczyć. Po okresie zimowym warto napełnić i odgrzybić klimatyzację. Podczas włączania klimatyzacji, kiedy czujemy dziwny zapach, drapie nas w gardle, może to świadczyć o zagrzybieniu. Tę czynność już nie do końca można zrobić samemu, najlepiej oddać ją specjalistom, np. do autoryzowanego serwisu Twojego auta (w moim przypadku jest to Grupa Auto Wimar). Koszta w zależności od usług miedzy 200 a 300 zł. Moim zdaniem w tym wypadku nie warto ryzykować i kombinować z płynami czy poradami na temat jak zrobić to samemu.
  6. Trójkąt, gaśnica – to obowiązkowe przedmioty w Polsce! Za ich brak możesz dostać mandat aż 500 zł za każdy. W dłuższą podróż warto zabrać ze sobą również apteczkę, żarówki, komplet kluczy czy kable rozruchowe – warto sprawdzić przed wyjazdem czy w kraju do którego udajemy się obowiązkowe nie są inne przedmioty jak apteczka, ponieważ za ich brak grożą wysokie kary!

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU W EUROPIE

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU W EUROPIE <- pobierz PDF

Zbyt dużo rzeczy ? Nie uwzględniłaś miejsca na dodatkowe przedmioty bezpieczeństwa czy płyny? Nie musisz rezygnować ze swoich rzeczy. Ja w takich przypadkach korzystam z dodatkowego bagażnika na dach, mogę go wypożyczyć za darmo w ramach pakietu korzyści w Grupa Auto Wimar – poczytaj o tym więcej tutaj.

To by było na tyle. Teraz możesz ruszać w drogę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *