14 sposobów na bardziej ekologiczne życie: podczas zakupów i wyjść na miasto

Kolejny wpis z cyklu: sposoby na bardziej ekologiczne życie na co dzień.

Jakie nawyki, możemy wdrożyć do naszego codziennego życia, by być bardziej eko podczas robienia zakupów? Zobacz, co przygotowałam od siebie. Pamiętaj, że wdrożenie tych sposób, nie zajmie się kilku dni, ale może zająć tygodnie, zanim przyzwyczaisz się i je wdrożysz. Nie wszystko musi zadziać się od razu!



 

1. Wykorzystywanie wytłoczek po jajkach wielokrotnie. Czy wiesz, że to już ostatnia faza papieru? Nie da się go przetworzyć ponownie, jeśli wyrzucisz więc wytłoczkę, może ona trafić do bio i zacząć się rozkładać i w zasadzie nie posłużyć już w ogóle, albo możesz użyć jej jeszcze kilka razy, dzięki czemu przedłużysz jej żywotność.

2. NIEstosowanie plastikowych oraz papierowych torebek (nie są wcale bardziej EKO niż te plastikowe!) na zakupy, tylko tych wielokrotnego użytku np. jutowych, materiałowych. Używam również takiego wózka: Dlaczego warto zaopatrzyć się w wózek na zakupy?

3. Kupowanie żywności od lokalnych rolników, rzemieślników w swoich opakowaniach np. mleka w słoiku, kasz, mąk w opakowaniu plastikowym wielokrotnego użytku.

4. Tworzenie dokładnej listy zakupów.

5. Priorytetowo zakupy „z drugiej ręki”, m.in sprzęt adg, książki, ubrania, buty, dodatki, wyposażenie domu czy ogrodu, a jeśli to możliwe wypożyczanie lub wymiana swoich rzeczy albo od kogoś zamiast kupowanie.

6. Zakupy przez internet lub po drodze, a nie specjalne jechanie gdzieś, albo szukanie zakupu w pobliżu.

7. Kupowanie lepszych jakościowo rzeczy, żeby wystarczyły na dłużej.

8. Kupowanie produktów bez plastikowych (np. warzywa w folii) czy papierowych opakowań, których nie można wykorzystać wielokrotnie oraz kupowanie produktów na wagę we własne opakowania.

9. Unikanie produktów, do których produkcji nie stosuje się zasad fair m.in marki h&m, czy awokado, albo tuńczyk czy wołowina.

10. Planowanie dań oraz zużywanie jedzenia, które ma krótki termin ważności albo nie jest już świeże jako pierwsze.

11. Dzielenie się jedzeniem z sąsiadami, czy w jadłodzielni.

12. Kupowanie produktów, które znamy i lubimy, na wyprzedaży z krótkim terminem i używanie od razu = niemarnowanie. A także kupowanie produktów, które są zwiędnięte albo porzucone jak pojedyncze banany.

13. Branie na wynos jedzenia, którego nie zjedliśmy w restauracji (można mieć nawet swoje pojemniki).

14. Korzystanie w wody miejskiej i niekupowanie w małych butelkach, które za chwile trafią do kosza. Stosowanie termosów, kubków wielokrotnego użytku podczas wyjazdów, zakupów czy wyjść na miasto.

 

Dodatkowo:

  • Eko-zachowania w przestrzeni publicznej – nieśmiecenie, gaszenie światła, zakręcanie wody w toaletach, niebranie „na zapas” papierowych ręczników, papieru do WC, chusteczek, serwetek.
  • Sprzątanie po psie.
  • Korzystanie ze schodów zamiast z windy.

Napisałam te wpis w tej tematyce o kuchni: 27 sposobów na bardziej ekologiczne życie: kuchnia

oraz łazience: 11 sposobów na bardziej ekologiczne życie: łazienka

Każdy z tych  punktów stosujemy u siebie na co dzień. Staramy się żyć tak, by inne pokolenia mogły korzystać z tego, co my w równym stopniu. A jakie są Twoje ekologiczne nawyki? Podziel się nimi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *