12 sposobów na oszczędności w domowym budżecie

5 sposobów na oszczędności w domowym budżecie

Najlepszym pomysłem na zwiększenie domowego budżetu jest powiększenie swoich dochodów. Jednak podjęcie się nowej pracy czy zlecenia nie jest zawsze takie łatwe jak nam się wydaje. Ogranicza nas czas i możliwości przerobowe. Dlatego chciałabym przedstawić Ci 5 sposobów na oszczędności, które nie wymagają ogromnych wyrzeczeń i zmiany poziomu życia.

Coraz wyższe ceny powodują, że szukamy możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy. To dobry pomysł, by poprawić domowy, budżet, ale z drugiej strony, warto wykształcić również nawyki, które pomogą po prostu wydawać mniej.  Oszczędzanie pieniędzy w domowym budżecie może wydawać się trudne, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci zapanować nad wydatkami i zacząć gromadzić oszczędności. W niniejszym artykule przedstawiam 12 prostych sposobów na oszczędności w domowym budżecie, które przyniosą oszczędność na poziomie między 4,5 a 10 tys zł rocznie! 

Jak oszczędzać pieniądze na co dzień?

1. Śledź wydatki i budżet

Pierwszy i podstawowym krokiem w oszczędzaniu jest dokładne zrozumienie, na co wydajesz swoje pieniądze. Przez kilka tygodni zapisuj wszystkie swoje wydatki, zbieraj paragony, a następnie przeanalizuj je i postaraj się zrozumieć, które z nich są niezbędne, a które można ograniczyć. Następnie, na podstawie swoich obserwacji, ustal realistyczny budżet na każdą kategorię wydatków i pilnuj, aby się go trzymać. My od 3 lat zapisujemy wydatki, trochę ze względu na prowadzenie firmy, robią rozliczenia księgowe, zaczęliśmy prowadzić też prywatne i to naprawdę jest genialne! Nauczyły nas też tego podróże i przeprowadzki, a także zakup działki i remont domu. Analizując wydatki, wiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę, czego kupować mniej lub na co w danym miesiącu już nie możemy sobie pozwolić. Spisaliśmy, ile planujemy wydawać na dane kategorie, jak chociażby jedzenie na mieście i trzymamy się tego. To nie jest łatwe zadanie, tym bardziej kiedy wydatków jest bardzo dużo, dochody nieregularne – prowadzimy oboje firmy, a w trakcie jeszcze remont, który jest mocno nieprzewidywalnym wydatkiem! W każdym razie polecam to na każdym etapie życia.

2. Spisuj czego potrzebujesz

Planowanie zakupów to kolejny sposób na oszczędzanie w domowym budżecie. Twórz listy zakupów przed wizytą w sklepie – polecam listę online na google keep, do której dostęp mają wszyscy domownicy. Bardzo pomocne, aby uniknąć impulsywnych decyzji i niepotrzebnych wydatków, w dodatku pomaga w sprawnym robieniu zakupów, w końcu wiesz, co masz kupić, a każdy zakup odhaczasz, dzięki czemu znika z listy górnej. Porównuj ceny w różnych sklepach i korzystaj z promocji oraz wyprzedaży. Nie zapominaj również o kupowaniu produktów sezonowych oraz hurtowych zakupach, które często są tańsze. Osobiście mam swoje sklepy,  w których kupuje konkretne produkty, zwracam uwagę nie tylko na cenę, ale i jakość czy świeżość.

3. Planuj posiłki i zakupy

Dobrym sposobem na oszczędność jest zaplanowanie posiłków na przyszły tydzień. Rozpisz sobie dania, jakie chcesz przygotować oraz jakich składników potrzebujesz. Gotuj obiady na kilka dni, dzięki  temu, możesz wykorzystać ten sam produkt do kilku potraw, więc Twoja lista zakupów się zmniejszy. Oprócz tego zaoszczędzisz również prąd, gaz i wodę. Będąc na zakupach trzymaj się przygotowanej listy. Nie rób zakupów spontanicznie oraz gdy jesteś głodna. Wtedy na pewno kupisz coś nadprogramowego, czego jak się okaże, wcale nie potrzebowałaś. Korzystamy z tego dopiero od 3 tygodni i powiem, że robi to sporą różnicę. Kupuję rozsądniej, mniej się psuje i marnuje, a w dodatku mam czystszą głowę, bo nie muszę myśleć codziennie „co jemy”, zrobiłam listę 7-10 dni do przodu. Obliczyłam, że dzięki temu sposobowi jesteśmy w stanie oszczędzać nawet 100 zł miesięcznie, głównie na produktach nabiałowych, które często nam się psuły będą otwarte i zużyte tylko do jednego dania oraz warzywa i owoce albo inne świeże produkty, z krótką datą przydatności. To znowu rocznie jest to aż 1 200 zł!

4. Gotowanie w domu i oszczędzanie na jedzeniu

Jedzenie w restauracjach czy zamawianie posiłków na wynos może być kosztowne. Warto zatem nauczyć się gotować smaczne i zdrowe posiłki w domu, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Planowanie tygodniowego menu, przygotowywanie posiłków na wynos do pracy czy mrożenie resztek jedzenia to dodatkowe sposoby na oszczędności w tej kategorii. Znasz aplikacje jedzeniowe, dzięki którym możesz kupić taniej jedzenie z restauracji? Polecam Twojej uwadze: foodsipl, TooGoodToGoPL, – które obniżają wartość pełnowartościowcyh posiłków nawet o 50%, oraz MyZbieramy – portal, dzięki któremu kupisz warzywa prosto od rolników, często sporo taniej dzięki temu, że unikamy pośredników.

5. Oszczędności na rachunkach i energii

W domowym budżecie warto zwrócić uwagę na wydatki związane z rachunkami za media, takie jak prąd, gaz czy woda. Poprzez proste zmiany, takie jak wyłączanie światła w pustych pomieszczeniach, korzystanie z energooszczędnych żarówek czy stosowanie programów oszczędzających energię w sprzęcie AGD, można znacząco obniżyć swoje rachunki. Dodatkowo warto regularnie porównywać oferty dostawców i negocjować umowy, aby uzyskać korzystniejsze warunki. Zalecam także spisywanie licznuków i obliczanie, nawet co kwartał czy sumy zużycia zgadzają się z sumami faktur. Niestety mieliśmy sytuację gdzie pgnig wystawiło nam błędą fakturę na 4krotność kwoty, którą powinniśmy zapłacić. Pewnie kwoty wyrównałyby się przy kolejnej fakturze, ale po co blokować niepotrzebnie środki, prawda? Dobrze jest kontrolować swoje wydatki oraz zużycie.

6. Zanim kupisz – zastanów się

W czasach kiedy wszystko, czego potrzebujemy, możemy mieć kolejnego dnia z dostawą do domu, naprawdę nie ma sensu kupować każdej rzeczy, której reklama wyskoczy nam w Internecie. Wiem, to czasem bardzo trudne, ale zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz 10 sukienki na lato, albo ile razy założysz kolejna parę butów? Mam taką zasadę i polecam Ci również ją wprowadzić, że nie kupuję czegoś jeśli nie jestem pewna, że jest potrzebne, że będzie dobrze leżało, że nie mam innej podobnej. Pamiętaj, że jeśli coś się zniszczy, to w każdym momencie możesz to zakupić i mieć za dzień czy dwa w swoim domu.

7. Sprzedawaj zbędne przedmioty

Przejrzyj swoją szafę kilka razy do roku, zwłaszcza przy zmianie garderoby ze względu na porę roku, zanim dokonasz nowych zakupów. Pozbywaj się ubrań, których już nie potrzebujesz, może już Ci się nie podobają albo nie pasują rozmiarowo. Sprzedaż zbędnych przedmiotów dotyczy również elektroniki, mebli czy innych gadżetów. Zrób zdjęcia, przygotuj opis i wrzuć na Vinted, OLX lub Facebook Marketplace. Pamiętaj, żeby robić to dość szybko np. gdy kupujesz nowy telefon, sprzedaj od razu stary, gdyż szybko straci na wartości. Nasza domowa zasada jest taka, że jeśli robimy porządki i decydujemy, że czegoś już nie potrzebujemy, to od razu robimy temu fotkę, czasem pomiary i zanosimy na strych. W wolnej chwili czy to podczas czekania w kolejne, wieczornego oglądania filmu, wystawiam tą rzecz na portale online. Dzięki temu nie zagracamy się, obliczyłam też, że w ciągu roku odzyskujemy w takich rzeczy ok. 5-7 tys zł! Naprawdę! Co sprzedajemy? Wszystko, co leży dłużej niż kilka miesięcy i nie jest używane, głównie ubrania (około 100-400zł/miesięcznie, książki (100-200zł miesięcznie), meble, elektronikę, czy inne gadżety. Uważam, że nawet jeśli potencjalnie za 2 czy 3 sezony będę tego potrzebowała danej rzeczy np. nart, to przecież mogę w każdym momencie kupić nowe lub używane. Większość, rzeczy tak szybko traci na wartości, że naprawdę szkoda przechowywać je, przestawiać z kąta w kąt i blokować pieniądze, które można wydać na coś innego. Poza tym obecnie wszystko można wypożyczyć więc tym bardziej szkoda jest blokować miejsce w domu na niepotrzebne rzeczy, bardzo rzadko używane. Przyjmijmy, że jesteś w stanie sprzedawać rzeczy za 200 zł, chociaż daję sobie rękę uciąć, że jesli nie robisz tego regularnie, znajdzie się wiele więcej rzeczy, ale lisząc 200 zł x 12 miesięcy = 2 400 zł

przeczytaj i obejrzyj również: Gdzie sprzedać niepotrzebne ubrania? Analiza aż 5 miejsc oraz triki na lepszą sprzedaż na vinted!

8. Zwracaj niepotrzebne rzeczy

Mimo, że większość sklepów online i wiele stacjonarnych daje możliwość zwrotu lub wymiany, prowadząc butik z odzieżą używaną w 2021, widziałam tak wiele ubrań nowych w metkami! Znasz to? Dlatego zawsze kiedy kupię, czy to stacjonarnie czy online, od razu mierzę i decyduję co z tą rzeczą dalej. Jeśli zwracam to przygtoowuje paragon, etykietę do wysyłki i stawiam w korytarzu, by w pierwszym możliwym momecie dokonac zwrotu.

Czy wiesz, że nie musisz mieć paragionu, aby zwrócić daną rzecz? Wystarczy potwierdzenie z karty jeśli płaciłaś nią podczas zakupów. Wiele sklepów jak ikea dzięki zapisowi w karcie partnerskiej daje możliwość zwrotu nawet bez konieczności paragonu, dodatku aż 365 dni. Według przepisów musi to być min. 14 dni, ale wiele sklepów stosuje zasadę 30, 60 czy właśnie nawet 100 lub 365 dni. Korzystaj z tych mozliwości i jeśli czegoś nie potrzebujesz, a jest nowe, po prostu oddaj.

9. Szukaj darmowych rozrywek

Czy wiesz, że w Twojej okolicy organizowane są darmowe eventy i atrakcje? Aby zapewnić sobie trochę rozrywki w życiu, przejrzyj strony swojej gminy czy powiatu. Możesz zacząć obserwować również fanpage Twojego miasta, gminy czy biblioteki albo lokalnego domu kultury, zapewne będą tam zamieszczane najważniejsze informacje o eventach. Jeśli jesteś z Warszawy możesz zerknąć na stronę Waw4free, na której znajdziesz darmowe wydarzenia na każdy dzień.

10. Wyłącz nieużywane subskrypcje

Często kupujemy subskrypcje, żeby obejrzeć film lub serial. Tak bardzo przyzwyczajamy się do dodatkowego comiesięcznego wydatku, że nie zdajemy sobie sprawy, że wcale już z tego nie korzystamy, a karta jest wciąż obciążana. Dlatego przejrzyj zakładkę subskrypcje na swoim telefonie, komputerze i wyłącz te, których już nie używasz. Może okazać się, że opłacasz miesięcznie 2-3 takie aplikacje po 50 zł za jedną, rocznie jest to aż (50 zł x2 aplikacje x 12 miesięcy=1200zł! – to wakacje dla 1 osoby za granicą!

Ciekawą opcją jest też abonament na telefon. Wiele firm od lat proponuje abonamenty, prześcigając się w coraz to większych pakietach danych, czy nowych modelach telefonów. Jakieś 2 lata temu, oboje z mężem zrezygnowaliśmy z takich abonamentów i doładowujemy sobie konto na rok z góry za kwotę ok. 360 zł (tj. 30 zł miesięcznie!), telefony zmieniamy co 2-3 i kupujemy sami. Przelicz jakie kwoty płacisz za taki abonament telefoniczny, czy telewizyjny i sprawdź czy faktycznie korzystasz z tych wszystkich opcji oraz pakietów! Tutaj znowu może okazać się, że rocznie wydajesz niepotrzebnie około 500-1 000 zł!

11. Korzystaj z kuponów rabatowych

Przed zakupem potrzebnej rzeczy, spróbuj znaleźć kupony rabatowe na produkty, które planujesz zakupić. Możesz je znaleźć w internecie np. na groupon, być może warto zapisać się do newslettera sklepu czy firmy, aby otrzymać ciekawą zniżkę. UWAGA! Nie kupuj więcej rzeczy, niż planowałaś tylko dlatego, że jest zniżka. Wiele sklepów ma ciekawe formy programów lojalnościowych, poleceń, czy zbierania punktów, warto z nich korzystać, ale zapoznaj się z regulamin i wykorzystuj te rabaty, aby nie okazało się, że przepadają. Ile możesz zyskać a ile stracić? Pomocny w tym będzie ten materiał, koniecznie obejrzyj: Czy warto zbierać punkty na stacjach paliw?  

Rocznie z tych punktów zyskuję około 200-500 zł, czasem aktwuje kupony na paliwo, innym razem zamawiam gadżet z puli nagród, który będzie mi przydatny. Mam dzięki temu m.in butelkę na wodę, termos, czy blaszkę do pizzy.

12. Redukcja długów i unikanie nowych zobowiązań

Długi, takie jak kredyty czy pożyczki, generują dodatkowe koszty w postaci odsetek i opłat. W związku z tym ważne jest, aby spłacać swoje zobowiązania jak najszybciej i unikać zaciągania nowych długów. W przypadku posiadania kilku zobowiązań, warto rozważyć konsolidację długów, co pozwoli na lepszą kontrolę nad spłatami i często niższe raty. Zrezygnuj z niepotrzebnych kart kredytowych i zastanów się dwa razy, zanim zaciągniesz kolejne zobowiązanie. Zwracaj też uwage na „promocyjen kredyty”, np. z 0 prowizją, często ukryte sa tam koszta ubezpieczenia, więc nie są darmowe. Przyznam, że sama miałam taki kredyt, a raczej kartę kredytową, której spłata ciągnęła się 3 lata, kiedy po zamknięciu jej obliczyłam ile odsetek ( ok. 1700zł), zapłaciłam od kwoty początkowej 5 tys zł, włosy zjeżyły mi się na głowie!

Ile możesz zaoszczędzić dzięki tym poradom?

Biorąc pod uwagę oczywiste oszczedności w punktach: 3, 7, 10, 11  to: 1200 zł + 2 400 zł +600zł (abonament na tv lub telefon) + 200 zł, może to być nawet 4,5 tys zotych rocznie! A jeśli zrobisz porządek i analizę w pozostałych punktach, może okazać się, że zaoszczędzisz nawet 10 tys zł rocznie! Czy warto? Pewnie!

Kiedy dostaję pytania, skąd stać mnie na kolejne wakacje, to odpowiadam, że dobrze dysponuję swoim budżetem i nie skupuje gadżetów! Moje koleżanki często pytały mnie o to jak zarabiać więcej, a moja odpowiedź jest taka, by po prostu zacząć od tego, by wydawać mniej. 

Oszczędzanie w domowym budżecie nie musi być trudne ani czasochłonne. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w swoich codziennych nawykach, aby zauważyć znaczące oszczędności. Planowanie, kontrola wydatków oraz świadome podejście do zarządzania finansami pozwolą Ci zbudować stabilne podstawy finansowe i cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa oraz swobody finansowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *