10 niezbędnych dodatków, które powinny znaleźć się w każdej kuchni

Kuchnia to serce domu. Miejsce, gdzie tworzymy posiłki, spędzamy czas z rodziną i relaksujemy się po długim dniu. Aby była jak najbardziej funkcjonalna, potrzebuje odpowiedniego wyposażenia.

10 niezbędnych dodatków, które powinny znaleźć się w każdej kuchni

1. Dobry zestaw noży

Dobry zestaw noży to podstawa każdej kuchni. Bez nich nie będziemy mogli skutecznie i efektywnie przygotowywać posiłków. W skład zestawu powinien wchodzić nóż szefa kuchni, nóż do chleba, nóż do warzyw i mały nóż do obierania lub obieraczka. 

2. Talerze, szklanki i sztućce

Te podstawowe elementy powinny być dostępne w każdej kuchni. Ważne jest, aby mieć wystarczającą ilość tych przedmiotów, zwłaszcza jeśli często przyjmujemy gości. U mnie podstawowy zestaw to komplet dla 6 osób, kolejne dodatki z innego zestawu mam na 12.

3. Toster, opiekacz, blender, gofrownica?

Toster, opiekacz, blender czy gofrownica to przydatne urządzenie, które ułatwiają przygotowywanie szybkich  posiłków. Dla mnie podstawą jest opiekacz, dzięki któremu robimy wrapy, podsmażamy ser, chleb czy robimy tosty. Drugim w kolejności jest gofrownica, a tostera i blendera nadal nie mamy!  Mimo, że blender to uniwersalne narzędzie, które pozwala na przygotowanie koktajli, zup krem, sosów i wiele więcej, to mając urządzenie wielofunkcyjne typu Thermomix, nie potrzebuję blendera.

4. Durszlak

To moje podstawowe narzędzie, nie potrafię bez niego gotować! Używam do mycia owoców, warzyw czy mięsa. Odcedzam dzięki niemu ziemniaki, ryż czy kaszę. Mam jeden, duży i mniejszy, które wygodnie ustawiam na brzegach zlewu, dzięki temu mogę coś wylać i pozostawić do ostygnięcia czy przelania wody.

5. Patelnia i garnki

Niezależnie od tego, czy gotujesz codziennie, czy tylko od czasu do czasu, potrzebujesz dobrego zestawu patelni i garnków. Szukaj produktów o wysokiej jakości, które będą trwałe i łatwe do czyszczenia. My na podstawowym wyposażeniu mamy 1 małą patelnię do śniadań oraz 2 większe w tym jedna wok.

6. Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny to kolejny niezbędny dodatek do kuchni. Jest niezwykle praktyczny, zwłaszcza gdy chcemy szybko zagotować wodę na herbatę czy kawę. Kiedyś korzystałam z czajnika na kuchenkę, ale od kiedy mamy taki w funkcją pokazania temperatury gotowania, czy mając właśnie opcję ustawienia gotowania do 50 czy 80 stopni, uważam, to jako niezbędny element. Poza tym w takim czajniku widzisz, ile masz wody, dzięki temu oszczędzasz. Minusem jest brak „gwizdania’ przypominającego o przygotowaniu.

7. Deska do krojenia

Dobrej jakości deska do krojenia chroni nasze blaty kuchenne i zapewnia bezpieczną powierzchnię do krojenia i siekania. W swojej kuchni mam aż 6 desek a podczas dużego gotowania nadal ich brakuje!

8. Tarka

Tarka jest niezbędna do tarcia serów, warzyw czy przygotowania skórek cytrusowych. Wybierz model z różnymi opcjami tarcia.

9. Miarki i waga kuchenna

Dokładne odmierzanie składników jest kluczowe w wielu przepisach. Zestaw miarek i dobra waga kuchenna to niezbędne narzędzia dla każdego kucharza. Waga będzie zbędna jeśli masz urządzenie wielofunkcyjne z funkcją wagi.

10. Formy do pieczenia

Nawet jeśli nie jesteś entuzjastą pieczenia, dobrze jest mieć w swojej kuchni podstawową formę do pieczenia. Przyda się nie tylko do ciast, ale także do zapiekanek czy mięsa.

Podczas wyposażania swojej kuchni, skup się na podstawowych, niezbędnych dodatkach. Dzięki nim gotowanie będzie nie tylko prostsze i wygodniejsze, ale także przyjemniejsze. Pamiętaj, że dobry sprzęt to inwestycja, która przyniesie Ci korzyści na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *